Doğru nefes almanın önemi

Nefes alıp vermek her insanın hayatını sürdürmesi için yapması gereken çok kolay bir şeydir. Nefes alıp vererek oksijen ve karbondioksit değişimi sağlanmaktadır.

Nefes alıp vermek her insanın hayatını sürdürmesi için yapması gereken çok kolay bir şeydir. Nefes alıp vererek oksijen ve karbondioksit değişimi sağlanmaktadır. Bir bedenin ihtiyacı olan her ne var ise oksijen sayesinde olmaktadır. Vücudunuz da enerji oluşabilmesi için derin nefes alarak ciğerlere oksijen alınmalı ve karbondioksit ile değişiminin sağlanması gerekmektedir.

Düzensiz nefes almanın zararları

 • Oksijenin yetersiz kalması durumunda ilk etkilenecek organ hiç şüphesiz ki kalptir. Bu demek oluyor ki yetersiz oksijen durumunda kalp krizi geçirme riski yüksektir.
 • Oksijen yetersizliğinde kan basıncı yükselir.
 • Konuşma problemleri ve stresle başa çıkamama düzensiz nefes almanın olumsuz sonuçlarından sadece bazılarıdır.
 • Düzgün ve yeteri kadar nefes alamayanlar sürekli yorgunluk ve sinirlilik hallerinde bulunabilirler.

Doğru nefes alıp verme

Doğru nefes alma nasıl olmalıdır?

 • Solunum yaparken burundan değil ağızdan yapılmalıdır. Ağızdan nefes almak rahatsız edici sonuçlara neden olabilmektedir. Aldığınız nefesi verirken, ağzınızdan nefes verin.
 • Nefes alıp verirken diyaframı hareket ettirin.

Doğru nefes almanın faydaları

 • Yavaş ve derin alınan doğru nefesler ile kaslar gevşeyerek kalp atış hızı düşer. Bu durumda vücut ve beyninizin rahatlamasına sebep olur.
 • Doğru nefes alış tekniklerinde diyafram ile nefes alınmaktadır. Diyaframın hareketi ile karın bölgesindeki organlara masaj yapılmışçasına etki ederek karın ve göğüs boşluğu arasındaki basınç farklılığını giderir.
 • Doğru nefes aldığınız zaman, beyin, omurilik ve sinir merkezlerinde oluşan bozuklukların düzelmesini sağlar.
 • Cildin gençleşmesi, kırışıklıkların azalması ve ciltte bir pürüzsüzlük yaşamak istiyorsanız doğru nefes almayı öğrenin ve her zaman uygulayın.
 • Doğru alınan nefes kilo kontrolünü sağlayacaktır. Doğru nefes ile fazla kilolarınızdan kurtulacaksınız.

YORUMLARBir cevap yazın


Son Yazılan Sağlık Yazıları

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Özellikle son yıllar da doğurganlık, kadınlar üzerinde birçok sebep ile azaldığı gözlenmektedir. Her sağlıklı › Yazının Devamı ..

Kafein bağımlılık yapar mı?

Kafein bağımlılık yapar mı?

Herkes gün içinde normal olarak çay, kahve gibi içecekler tüketmektedir. Çoğu insanlar ise çikolata ve kola tüketimini › Yazının Devamı ..

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik nedir? Dış gebelik, normal gebelik gibi sperm hücresi ile yumurta hücresinin birleşmesi sonucu oluşur. › Yazının Devamı ..

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek yöntemi nasıl uygulanır? Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen birçok insan bu yöntemin bütün › Yazının Devamı ..