Elektronik sigara zararlı mı?

Sigara kullanma alışkanlıkları olanlar sigarayı bırakmak istedikleri halde birçok sıkıntı çekmekte ve sigarayı bırakamamaktadırlar.

Sigara kullanma alışkanlıkları olanlar sigarayı bırakmak istedikleri halde birçok sıkıntı çekmekte ve sigarayı bırakamamaktadırlar. Sigaranın sağlığa zararlı olduğunun bilincinde olan sigara bağımlıları, her ne kadar sigaranın zararlarını bilseler de bırakmakta çok fazla güçlük çekmektedirler. Sigara bırakmak isteyenlere alternatif bir sigara bırakma yönteminde elektronik sigaradır.

Elektronik sigara zararlı mı?

Türkiye’de de yaygın bir şekilde elektronik sigara kullanımı başlamıştır. Yapılan araştırmalar ile elektronik sigara kullanımının başlıca nedenleri şunlardır;

  • Fiyat açısından normal sigaraya oranla daha uygun olması yüzünden elektronik sigara kullanmayı tercih edenler çoğunlukta.
  • Normal içilen sigaralara göre elektronik sigaranın daha az zararları olduğu söylentisi elektronik sigara kullanımını yaygınlaştırmıştır.
  • Gerçek sigara kullanımında oluşan kül, izmarit ve kokusu gibi rahatsız edici faktörlerin olmaması da elektronik sigara kullanımı artırmıştır.
  • Sigarayı bırakmak isteyenler için de elektronik sigara kullanılmaktadır.

Sigarayı bırakma amacı ile elektronik sigara kullananlar, daha çok elektronik sigaranın zararlarından habersiz olarak sigara bırakımını başarabilmişlerdir. Bu durumda elektronik sigaranın çok fazla etkisi olmadığı, psikolojik olarak sigara kullanımının bırakıldığı iddia edilmektedir.

Elektronik Sigaranın Zararları Nelerdir?

Elektronik sigara bütün dünya ülkelerinde kullanılmaya başlanmıştır. Fakat yapılan araştırmalar ile zararları ortaya çıktığı için birçok ülkede yasaklanmıştır. Almanya’da ilk piyasaya sürüldüğü andan itibaren yasaklanmıştır. Normal sigaraların değil de elektronik sigaranın yasaklanması ne kadar büyük bir tehdit oluşturduğunu açıklamaktadır.

Elektronik sigara zararları içerisinde önemli diğer madde; elektronik sigaranın içerisinde bulunan sıvılar kanserojen maddeler içermektedir. Sıvılardan alınan örnekler ile yapılan araştırmalarda tütündeki gibi insan sağlığını çok fazla tehlikeye sokacak olan madde bulunmuştur. Bu sıvı içerisinde anabasine, myosmine ve beta nikotryine maddeleri tespit edilmiştir. Bunun yanında elektronik sigaranın, nikotin bağımlılığını tetiklediği de yapılan araştırmalar ile ortaya çıkmıştır.

YORUMLARBir cevap yazın


Son Yazılan Sağlık Yazıları

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Özellikle son yıllar da doğurganlık, kadınlar üzerinde birçok sebep ile azaldığı gözlenmektedir. Her sağlıklı › Yazının Devamı ..

Kafein bağımlılık yapar mı?

Kafein bağımlılık yapar mı?

Herkes gün içinde normal olarak çay, kahve gibi içecekler tüketmektedir. Çoğu insanlar ise çikolata ve kola tüketimini › Yazının Devamı ..

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik nedir? Dış gebelik, normal gebelik gibi sperm hücresi ile yumurta hücresinin birleşmesi sonucu oluşur. › Yazının Devamı ..

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek yöntemi nasıl uygulanır? Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen birçok insan bu yöntemin bütün › Yazının Devamı ..