Gripten korunmak için ne yapmalıyız?

Grip, soğuk algınlığı, nezle gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarının en fazla görüldüğü zaman, mevsim geçişlerinin yaşandığı, ilkbahar ve sonbahar dönemleridir. Hava sıcaklıklarında görülen ani değişimler, vücudumuzun bağışıklık

Gripsoğuk algınlığı, nezle gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarının en fazla görüldüğü zaman, mevsim geçişlerinin yaşandığı, ilkbahar ve sonbahar dönemleridir. Hava sıcaklıklarında görülen ani değişimler, vücudumuzun bağışıklık sistemini zayıflatır. Özellikle grip ve soğuk algınlığı hastalıklarına neden olan bu durum, bu dönemlerde, bağışıklık sisteminin

güçlendirilmesiyle önlenebilir.

Gripten korunmak için hangi besinler tüketilmelidir?

Vücut bağışıklık sistemini güçlendirmek ve grip gibi hastalıklara yakalanma riskinizi azaltmak , gripten korunma yolları için uzman diyetisyenler tarafından önerilen besin guruplarını 10 maddede şöyle sıralayabiliriz:

1- C vitamini içeren besinler

Bağışıklık sistemini güçlendiren ve vücuttaki zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olan C vitamini, portakal, mandalina,limon, yeşil biber, roka, maydanoz ve tere gibi sebzelerde ve özellikle kuşburnu bitkisinde bol miktarda bulunur.Bu sebze ve meyvelerin, öğünlerde çiğ olarak tüketilmesi, öğün aralarında çayları hazırlanarak içilmesi, vücudun hastalıklara karşı direncini artırmakta faydalıdır. C vitamini içeren besinler vücudun gripten kurtulma işlemi için önerilir.

2- A vitamini içeren besinler

Toksinlerin vücuttan atılmasında etkili olan A vitamini, balık, süt ve yumurtada bulunur.Ayrıca, yeşil ve turuncu renkli sebze ve meyvelerde bulunan A vitamini, bu besinler yoluyla vücuda alındığında bağışıklık sistemini güçlendirir.

3- E vitamini içeren besinler

Çoğunlukla yeşil yapraklı sebzelerde, tahinde, ceviz, fındık ve balıkta bulunan E vitamini, vücuttan zararlı maddelerin atılmasında etkili rol oynar. Her gün, E vitamini içeren besinlerden bir miktar tüketilmesi, hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olur.

4- Gripten korunma için maydanoz tüketmek

Gripten korunmak için bitkisel çözüm içerisinde maydanoz tüketmek de yer alır. A ve C vitamini bakımından zengin bir bitki olan maydanoz, kalsiyum, magnezyum, demir ve potasyum gibi mineralleri de içerir. Görme gücünü artıran, tiroid bezinin çalışmasında etkili olan maydanoz, her öğünde çiğ olarak tüketilebilir. Öğün aralarında ve sabahları aç karnına içilen maydanoz çayı, vücutta biriken toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

5- Yoğurdun ve kefirin faydaları 

Yoğurdun ve kefirin faydaları arasında; bağışıklık sisteminin güçlenmesi, gıdaların sindirimi  ve bakterilerden korunma açısından önemli olan prebiyotik ve probiyotikler, yoğurt ve kefirde bulunur. Bu gıdaların düzenli olarak tüketilmesi, vitaminlerin emilimi ve hastalıklara karşı direncin artması yönünden önemlidir. Gripten korunma yolları arasında yer alan ve tüketilmesi tavsiye edilen besin maddeleridir.

6- Omega 9 içeren besinler

Bağışıklık sistemini güçlendiren besin maddeleri arasından biri de, omega-9 asitleri içeren zeytinyağı ve fındık yağıdır. Yemeklerde ve salatalarda bu yağların kullanılması, vücudun direnç kazanmasına yardımcı olur.

7- Balın faydaları hakkında bilgiler

Faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok olan bal, doğal bir besin deposudur. Balın faydaları arasında; protein ve kalori bakımından zengin olduğu için, özellikle çocukların gelişiminde önemli rol oynar. Bağışıklık sistemini güçlendirerek toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Öksürük, boğaz ağrısı, grip ve soğuk algınlığında, sütle veya suyla karıştırılarak içilirse ,bu rahatsızlıkların giderilmesini sağlar.

8- Kayısının faydaları 

A vitaminin öncül maddesi olan beta karoten içerir. Antioksidan özelliği olan beta karoten, karaciğerde depolanıp, vücudun ihtiyaç duyduğu anda  A vitaminine dönüşür. Kayısı, göz sağlığı, kemik ve diş gelişimi, üreme ve vücut direncini artırma bakımından önemli bir besin maddesidir. Ayrıca gripten korunmak için bitkisel çözüm besinleri arasında yer alır.

9- Sarımsağın faydaları nelerdir?

A, C ve B grubu vitaminler yönünden zengin olan sarımsak, bağışıklığı güçlendiren önemli bir besin maddesidir. Fosfor, kalsiyum, potasyum gibi pek çok mineralleri de içeren sarımsak, vücudu hastalıklara karşı korumada çok etkilidir. Gripten korunma yolları arasında sarımsak tüketmek de gelir.

10- Kivinin faydaları 

Özellikle kış mevsiminde, bol miktarda tüketilmesi önerilen kivi, besin maddeleri bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Gripten kurtulma adına tüketilebilecek besin maddelerindendir. A, B ve özellikle C vitamini en çok bu meyvede bulunur. Vücudun hastalıklara karşı korunmasında etkilidir ve kivinin faydaları arasındadır. Ayrıca, bol miktarda potasyum, magnezyum, bakır ve fosfor da içermektedir.

YORUMLARBir cevap yazın


Son Yazılan Sağlık Yazıları

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Özellikle son yıllar da doğurganlık, kadınlar üzerinde birçok sebep ile azaldığı gözlenmektedir. Her sağlıklı › Yazının Devamı ..

Kafein bağımlılık yapar mı?

Kafein bağımlılık yapar mı?

Herkes gün içinde normal olarak çay, kahve gibi içecekler tüketmektedir. Çoğu insanlar ise çikolata ve kola tüketimini › Yazının Devamı ..

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik nedir? Dış gebelik, normal gebelik gibi sperm hücresi ile yumurta hücresinin birleşmesi sonucu oluşur. › Yazının Devamı ..

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek yöntemi nasıl uygulanır? Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen birçok insan bu yöntemin bütün › Yazının Devamı ..