Sporun cinsel yaşama etkisi

Sporun cinsel hayata etkisi nedir ?

Sporun cinsel hayata etkisi nedir ?

Günümüzde bir çok insan iş hayatı veya sosyal yaşantısı doğrultusunda fiziksel olarak aktif olarak hareket  edemez bir yapıya entegre olmuştur. Gerek gelişen teknolojinin yan etkileri gerekse yaşam alanlarının elverişsiz koşuluyla bireyleri fiziksel olarak daha az harekete itmiştir. Günlük hayata teknoloji adapte olduğundan beri insanlar hayatlarını idame ettirebilmek için fiziksel olarak efor sarf etmeye gün geçtikçe daha az ihtiyaç duyar oldular. İnsanlar beslenmeleri için avlanırken, yaşamak için barınak sağlarken toprağı sürerken vs. gibi eylemleri sürdürürken günlük kalori miktarı olan (70 kg yetişkin bir birey için) 2000-2700 kaloriden fazlasını harcayarak besin döngüsünü optimum düzeyde tutarlar. Ancak şehir hayatının monoton düzenine ayak uydurmuş veya bu koşullarda yaşamak zorunda olan bireyler bu döngünün gereksinimlerini sağlamazlar. Bu nedenledir ki bir çok şehir merkezinden sıklıkla bu ihtiyacı karşılamak için spor salonları açılır.

Sporun cinsel hayata etkisi

Spor yapmak fiziksel olarak yeterli aktivitenin sağlanmadığı durumların yanı sıra her bireyin sağlıklı bir yaşam sürmesi için bir gerekliliktir. Ayrıca spor yapmak fiziksel döngünün vermiş olduğu dengeli kas gelişimi sayesinde cinsel yaşamı da olumlu yönde etkiler. Sporun cinsel hayata etkisi sanıldığının üzerinde çok büyük bir etkiye sahiptir. Daha diri ve fiziksel olarak optimum çalışan bir bünye cinsel birleşmenin daha uzun süreli olmasını sağlar. Kan akışı düzenli olarak yapılan sporla birlikte daha optimal bir enerji aktarımını beraberinde getirir. Ayrıca Sporun sex hayatına etkisi üremeyi de olumda yönde tetikler. Özellikle günümüzde nüfus yoğunluğunun fazla olduğu ve çevresel faktörlerin kötü olduğu büyük şehirlerde sperm sayısı erkeklerde düşüş göstermektedir. Kötü beslenme alışkanlığına ve sigara kullanımı fazla olan bireylerde sperm sayısı oldukça düşük olmakla beraber sağlıklı sperm sayısı da bu koşullar dahilinde farklılık gösterir. Kadınlarda ve erkeklerde cinsel arzuların artması veya azalması beslenme düzeni fiziksel aktivite ve ruhsal yönden sağlıklı olmakla doğru orantılıdır. Eğer bir birey düzenli olarak spor yapıyor ve düzenli olarak da besleniyorsa buna paralel etkiler arasında ruh sağlığı ve cinsel güç de artış gösterir. Egzersiz yapan bireylerde konsantrasyon ve güç dağılımı arttığından cinsel performans ve dayanıklılık da ve ayrıca tensel temas hassasiyeti de duyarlılık kazanır ve güçlü orgazmlara zemin hazırlar. Cinsel birlikteliklerin bir çoğundaki ortak sorun verimsizlik ve tatmin olamamaktır. Sporun cinsel yaşama etkisi işte bu noktada da devreye girerek daha odaklı bir birleşmede fiziksel gücü artırır ve doruğa ulaşmada etkili faktörler arasında yer alır.

Günümüzde monoton bir hayata adapte olan bireyler spora vakit ayıramazken bununda birçok yan etkisiyle karşılaşır. Kalp ve damar hastalıkları, cinsel verimsizlik ve tatminsizlik, ruh sağlığı bozunumu bunların başında gelir. Spor fiziksel aktivitesi optimal olmayan bireyler için lüks değil ihtiyaçtır.

YORUMLARBir cevap yazın


Son Yazılan Sağlık Yazıları

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Özellikle son yıllar da doğurganlık, kadınlar üzerinde birçok sebep ile azaldığı gözlenmektedir. Her sağlıklı › Yazının Devamı ..

Kafein bağımlılık yapar mı?

Kafein bağımlılık yapar mı?

Herkes gün içinde normal olarak çay, kahve gibi içecekler tüketmektedir. Çoğu insanlar ise çikolata ve kola tüketimini › Yazının Devamı ..

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik nedir? Dış gebelik, normal gebelik gibi sperm hücresi ile yumurta hücresinin birleşmesi sonucu oluşur. › Yazının Devamı ..

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek yöntemi nasıl uygulanır? Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen birçok insan bu yöntemin bütün › Yazının Devamı ..