Diyete motive olmanın yolları

Diyet yapmak yıllar boyu hem korkulu rüya hem de tek çıkar yol olmuştur.

Diyet yapmak yıllar boyu hem korkulu rüya hem de tek çıkar yol olmuştur. Bir çok diyet önerileri almışızdır, çoğu zaman diyet yapmak zor geliyor ne yapmalıyım diyerek çıkar yol aramışızdır. Hele ki kendinize güveniniz kilolarınız yüzünden azaldıysa ve insanların arasına karışmak istemiyorsanız mutsuz günler kapınızda belirmiştir. İnsanlarla konuşmak istemeyen , istediği kıyafete giremediği için üzülüp duran bir insan olmuşsanız mutsuz bir hayat sizin için kaçınılmazdır. Sonu gelmeyen diyetler, başlanıp tekrar bırakılan spor programları tabi ki kilo vermeyi sağlayamamaktadır. Bu konuda kendinizi yalnız hissetmeyin. İstediği kiloyu yıllarca veremeyen insanlar da var.Öncelikle kendinize ben nerde yanlış yapıyorum hatalarım neler diye sorular sormalısınız. Kendinizi, vücudunuzu iyi tanımalısınız.

Diyet yapmakta zorlanıyorum ne yapmalıyım ?

 

Bulunmak istediğiniz kiloyu bir yere büyük şekilde yazarak diyete motive olmanın yollarından birini gerçekleştirebilirsiniz. Önce sağlık tabi ki  ama eğer bir sağlık probleminiz yoksa ve kilo almaya devam ediyorsanız bu işte bir sıkıntı var demektir. Belki de gerçekten nasıl diyet yapacağınızı bilmiyorsunuz ya da kendinizi motive edemiyor da olabilirsiniz. Bedenimiz en büyük hediyemiz. Ona iyi bakmak , onu korumak en büyük görevimizse buna yediklerimizden içtiklerimizden başlamamız gerekmektedir.

Diyet yapmakta zorlanıyorum

Midemiz ve beynimiz birlikte çalışan iki organdır. Ve diyette motive olmanın yolları bu ikisinin uyumundan kaynaklanmaktadır. Beynimizle kendimizi motive ederek, eğer sıkıntımız çoksa bir uzman psikolog eşliğinde dertlerimizi anlatarak da motivasyon sağlayabiliriz. Hedef koymak her konuda olduğu gibi diyet konusunda da başarmanın anahtarıdır. Vücut kitle indeksiniz göz önüne alınarak vermeniz gereken kilo miktarını kendinize hedef koyabilirsiniz. Daha sonra ödüllendirme çalışmaları yaparak verdiğiniz kilo miktarının sonunda istediğiniz bir yiyecekten küçük bir porsiyon ödüllendirme yapabilirsiniz. Belki de sizin gibi kilo şikayetleri olan insanlarla konuşmak size iyi gelebilir. Diyete motive olma yolları her birey için farklı özellikler taşımaktadır. Bazıları kendi başına motive olabilirken bazıları da başka insanlar tarafından takdir edilerek motivasyonu sağlamaktadırlar. Öncelikle hangi gruba girdiğinizi saptamalısınız. İnsanlarla verdiği kiloyu paylaşarak mutlu olan biriyseniz bu yönde kendinizi rahatlatın. Verdiğiniz her kiloda çevrenizi bilgilendirin. Ya da bir süre ortalarda görünmeyerek istediğiniz kiloya düştükten sonra karşınlarına çıkmayı da deneyebilirsiniz.

İşin anahtarı kendinizsiniz. Bunu unutmadan sürdürdüğünüz her işte başarı sizinle beraber gelecektir. Diyet sadece kendinize güveninizi artırmak için bir araç. Bunu amaç olarak düşünüp kendinizi yıpratmak bir çara değildir. Bunu başarabilmek için kendinize zaman tanımalı, her şeyi aynı anda yapmaya çalışmamalısınız. Sporla beraber yürütülen diyet programları hem motivasyonu artırmakta hem de daha kolay kilo verimini sağlamaktadır. Bir spor kulübün üyelik gerçekleştirerek hem arkadaş edinebilir hem de motivasyonunuzu artırabilirsiniz. Hayat geçiyor ve biz yerimizde sayıyoruz. Aslında kötü olan her şeyi değiştirmek için vaktimiz varken hep erteliyor zaman kazanmaya çalışıyoruz. Anı yaşayın,bir şeyleri yarına bırakmayın. Haydi o zaman diyetinize bu kez pazartesi değil,şimdi başlayın!

YORUMLARBir cevap yazın


Son Yazılan Sağlık Yazıları

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Özellikle son yıllar da doğurganlık, kadınlar üzerinde birçok sebep ile azaldığı gözlenmektedir. Her sağlıklı › Yazının Devamı ..

Kafein bağımlılık yapar mı?

Kafein bağımlılık yapar mı?

Herkes gün içinde normal olarak çay, kahve gibi içecekler tüketmektedir. Çoğu insanlar ise çikolata ve kola tüketimini › Yazının Devamı ..

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik nedir? Dış gebelik, normal gebelik gibi sperm hücresi ile yumurta hücresinin birleşmesi sonucu oluşur. › Yazının Devamı ..

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek yöntemi nasıl uygulanır? Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen birçok insan bu yöntemin bütün › Yazının Devamı ..