Kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan besinler

Bilimsel araştırmaların içersin de bizi aşka hazırlayan yiyecekler, depresyona iyi gelen besinler, insanı mutlu hissettiren besinler, sağlıklı besinler yer almaktadır.

Bilimsel araştırmaların içersin de bizi aşka hazırlayan yiyecekler, depresyona iyi gelen besinler, insanı mutlu hissettiren besinler, sağlıklı besinler yer almaktadır. Bu bölümde bu konularında dahil olduğu sağlıklı yaşam için kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan besinleri inceleyeceğiz.

Besinler hayat kaynağımızdır. Tıpkı su gibi besinler olmazsa yaşayamayız. Onlar bizim enerji depomuzdur ama tabi ki lezzetine şekline büyüklüğüne faydasına yetiştiği ortama yapılış tarzına göre bunun gibi birçok özellik bakımından hepsi birbirinden farklıdır. Hepsi birbirinden farklı olduğu için hepsinin birbirinden farklı insan için etkileri de farklıdır. Bazıları bize enfes lezzetleriyle ağzımı tatlandırırken bazıları aşırı acılığıyla gözlerimizi yaşartabilir. Bazıları tatlı bazıları acı bazıları ekşi bazıları tuzlu bazıları baharatlıdır hepsi birbirinden farklı insanda bıraktıkları fark insana olan etkisi farklıdır.

Saglikli-yiyecekler

Ayrıca insanı mutlu hissettiren besinler vardır. Muz tüketmek insanı daha mutlu yapar. Muzun Potasyumu fazladır. Triptofan ise halk arasında “mutluluk hormonu” olarak bilinen serotonin! Sinirleri gevşeten vitaminler B vitamini ve folik asit. Omega 3 rahatlama ve gevşeme yapar. Özellikle somon balığı ve ton balığı gibi soğuk deniz balıkları tükettiğinizde daha çok omega-3 almış olacaksınız. Karides ve ıstakoz gibi kabuklu deniz canlıları da bol miktarda B vitamini, magnezyum ve çinko gibi minerallerle serotonin üretimine destek olur ve libido artışı yapar. Ginseng, kereviz, istiridye, avokado hormonları dengeler ve libidoyu artırır. Yaban mersini, ananas ve avokado, fıstık, Antep fıstığı ve istiridye iyi gıdalar da mutlu yapar. Yağsız süt ve ürünleri D ve B vitamini, magnezyum ve çinko gibi vitamin ve mineraller içerdiklerinden, serotonin üretimine katkıda bulunmaktadırlar. Çikolata, yapılan bilimsel araştırmalara göre çikolata duygu durumunu yükseltmekle kalmıyor, bunun yanı sıra depresyonun bazı semptomlarını gidermeye de yardımcı oluyor. Libidoyu artıran diğer besinler; Biftek ( Çinko),Yumurta ( B 6 vitamini),Yulaf ( Larginine),Şeftali (C vitamini),Bal ve Zencefil. Özelliklede Bitter çikolata insanda ki mutluluk hormonu salgısını neredeyse %100 arttırarak ilaç gibidir.

İSTANBUL- İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya, ‘vücudumuzun yapıtaşları’ olan yiyeceklerin bizi nasıl ‘yorgun’ düşürebildiğini ya da nasıl ‘enerjik’ hale getirdiğini, insanı enerjik hissettiren besinleri anlattı: Yiyeceklerimizi ne kadar doğru seçersek o kadar kaliteli ve iyi bir yaşamımız olur. Karbonhidratlar vücudumuza enerji verir. Karbonhidratları da basit ve kompleks karbonhidrat olarak ikiye ayırırız Basit karbonhidratların içindeki şeker kanımıza daha çabuk karışır ve kan şekerimizi çabuk yükseltir. Bu hızlı yanıta cevap olarak birkaç saat içinde kan şekerimiz düşer ve tekrar yorgunluk yaşayabiliriz. Kompleks karbonhidratların vücudumuzda kullanımı daha iyidir ve bizi daha uzun süre tok tutar, daha enerjik hissettirir. Uzman kişilerinde bu konuda yaptığı uzun araştırma sonuçları göstermiştir ki yediklerimize dikkat ettiğimizde her şey istediğimiz gibi olacaktır ortada ne mutsuzluk ne olumsuz düşünce ne bir kötü hissetme kalacaktır. Aklımıza giden yol midemizden geçer sözü ne kadar yerinde bir sözdür.

YORUMLARBir cevap yazın


Son Yazılan Sağlık Yazıları

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Özellikle son yıllar da doğurganlık, kadınlar üzerinde birçok sebep ile azaldığı gözlenmektedir. Her sağlıklı › Yazının Devamı ..

Kafein bağımlılık yapar mı?

Kafein bağımlılık yapar mı?

Herkes gün içinde normal olarak çay, kahve gibi içecekler tüketmektedir. Çoğu insanlar ise çikolata ve kola tüketimini › Yazının Devamı ..

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik nedir? Dış gebelik, normal gebelik gibi sperm hücresi ile yumurta hücresinin birleşmesi sonucu oluşur. › Yazının Devamı ..

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek yöntemi nasıl uygulanır? Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen birçok insan bu yöntemin bütün › Yazının Devamı ..