Prostat belirtileri ve tedavisi

Prostat nedir ve neden ortaya çıkar? Prostat tüm erkeklerde idrar kesesinin altında bulunan bir salgı bezidir. Meninin sıvılaşmasını sağlayarak döllenmeyi hızlandırmayla görevlidir.

Prostat nedir ve neden ortaya çıkar?

Prostat tüm erkeklerde idrar kesesinin altında bulunan bir salgı bezidir. Meninin sıvılaşmasını sağlayarak döllenmeyi hızlandırmayla görevlidir. Ergenlik yaşına kadar aktif değildir, ergenlikte aktif olmaya başlar ve 25 yaşına kadar aktiviteleri gelişir. 25 yaşından sonra ise aktiviteleri yavaş yavaş azalır.

Özellikle prostat sorunu erkeklerde 45 yaştan sonra baş gösterir. Eğer bu hastalık tedavi edilmezse, hayat bu kişi için bir ızdırap olmaya başlar.

Prostat belirtileri ve tedavisi

Prostat belirtileri nelerdir?

İdrar akımının yavaşlaması ile kendini göstermeye başlayan prostat belirtileri, ileriye doğru idrarını yapamama, idrarın kesik kesik ve yavaş gelmesi, damlalar halinde gelmesi, idrarın tam bitmemiş olduğu hissi ile belirtilerini gösterir. Bu hisleri yaşayan bir kişi ise tuvaletten kolaylık ile ayrılamaz. Her tuvalet ihtiyacı bu kişi için bir işkenceye dönüşür.

Prostat ameliyatı nasıl yapılır?

Prostat ameliyatı için son yıllarda sıklıkla plazma kinetik yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntemde penis yolundan içeriye girilerek prostat dışarı çıkarılmaktadır. Penis yoluyla girildiği için prostat tek seferde çıkarılamaz, kesilir ve parçalar halinde dışarıya çıkarılır. Prostat iyi huylu olduğu gibi kötü huylu da olabilir, bunun da cevabı patolojik araştırma sonucunda verilebilmektedir.

Prostat ilaçla tedavi edilebilir mi?

Eğer prostat iyi huylu ise, ilaçla prostat tedavisi işleminin olumlu sonuçlanma şansı vardır. Doktorun incelemeleri sonucunda prostatın iyi huylu olduğuna karar verilirse ilaçla tedaviye başlanabilir, ameliyata gerek olmayabilir.

YORUMLARBir cevap yazın


Son Yazılan Sağlık Yazıları

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Özellikle son yıllar da doğurganlık, kadınlar üzerinde birçok sebep ile azaldığı gözlenmektedir. Her sağlıklı › Yazının Devamı ..

Kafein bağımlılık yapar mı?

Kafein bağımlılık yapar mı?

Herkes gün içinde normal olarak çay, kahve gibi içecekler tüketmektedir. Çoğu insanlar ise çikolata ve kola tüketimini › Yazının Devamı ..

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik nedir? Dış gebelik, normal gebelik gibi sperm hücresi ile yumurta hücresinin birleşmesi sonucu oluşur. › Yazının Devamı ..

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek yöntemi nasıl uygulanır? Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen birçok insan bu yöntemin bütün › Yazının Devamı ..