Sağlıklı atıştırmalık besinler ve ara öğünler

Kilo vermek amacıyla yapılacak diyetlerde öğün aralarında alınan kalorileri dengelemek için çeşitli atıştırmalıklar tüketilmektedir.

Kilo vermek amacıyla yapılacak diyetlerde öğün aralarında alınan kalorileri dengelemek için çeşitli atıştırmalıklar tüketilmektedir. Diyet dışında da ana öğünler dışında ihtiyaç duyulduğunda duyulan açlığı hafifletmek amacıyla meyve, süt, bisküvi ya da kuruyemiş gibi atıştırmalıkları tüketmek oldukça keyifli olmaktadır. Dengeli ve yeterli beslenme sırasında ara öğünlerde yapılan hafif ve sağlıklı atıştırmalıklar, hem beslenmeyi destekleyici hem de ana öğündeki alınacak kalori miktarını dengeleyecek nitelikteki yiyeceklerden oluşmalıdır. Modern dünyada iş temposunun içerisinde birçok insan iş yerinde tüketmek amacıyla çantasına veya cebine çeşitli kuruyemişleri almakta ve öğün aralarında bunları atıştırmaktadır. Ancak bunu yapamayanlar atıştırma ihtiyacını fast food tarzı yağlı yiyecekler ile gidermeye çalışmaktadır. Bilmelisiniz ki İş yerinde ve evde mikrodalgada hazırlayabileceğiniz sağlıklı besinler tüketerek hem açlığınızı bastıracak hem de sağlığınızı ve formunuzu korumuş olacaksınız.

Mikrodalga hazırlanabilecek sağlıklı besinler nelerdir ?

Mikrodalgada hazırlayabileceğiniz sağlıklı atıştırmalıklar listesinin başında patlamış mısır gelmektedir. Atıştırması ve pişirmesi ayrı bir keyif olan patlamış mısır, sağlıklı bir beslenme programında ara öğün olarak yer alabilir. Çocuklarında çok sevdiği bu eğlenceli yiyecek, besleyici bir lif kaynağı ve tam tahıllı olması nedeniyle yağsız olduğu sürece 30 gramı atıştırmalık olarak tüketilebilmektedir. Bakkal ve marketlerde satılan ve çocukların olduğu kadar yetişkinlerinde sevdiği; ancak hazır haliyle sağlıklı olmayan patates cipsleri de mikrodalga kullanılarak kısa sürede sağlıklı ve lezzetli şekilde hazırlanabilmektedir. Yağ ve tuz oranını kendiniz ayarlayabildiğiniz sağlıklı cipslerinizin üzerinde hangi baharatlarında olacağına siz karar vereceksiniz. İnce ince doğradığınız ve arzunuza göre baharatlandırdığınız patateslerinizi mikro dalga fırında dakikalar içinde hazırlayacak ve yemek arasında ailenizle keyifle tüketebileceksiniz. Patates cipsi ve patlamış mısırın yanı sıra mikro dalga kullanılarak birçok sağlıklı atıştırmalık ve ara öğün hazırlamak mümkün olmaktadır. Ayrıca yiyecekleri mikro dalgada hazırlamak hem fazla vakit almamakta hem de pişirme sonrasında fırın temizliği gibi zorlu bir işten kurtarmaktadır.

Mikrodalga kullanılarak hazırlanabilecek hafif ve sağlıklı ara öğünler içerisinde kekler ve közlenmiş patates oldukça lezzetli yiyecekler arasında yer almaktadır. Mangalda yapılan lezzetli bir patatesin tadını verecek olacak mikrodalgada yapacağınız patatesler ile belki kaçamak olarak kumpir bile yapabilirsiniz. Ayrıca kısa sürede hazırlanabilecek hafif bir kek ve yanında içeceğiniz bir bardak süt ile ara öğününüz tamamlanmış olacaktır. Sağlıklı ve zinde bir hayat için dengeli ve yeterli beslenmek çok önemlidir. Bu sebeple de yoğun iş hayatı ve günlük meşguliyetler arasında kısa sürede hazırlanabilecek çeşit çeşit lezzetli yiyecekler ile ara öğünlerinizi zenginleştirebilir ve keyifle diyetinizi sürdürebilirsiniz. Açlığınızı giderecek ve keyifle atıştırabileceğiniz lezzetli yiyecekler ile akşam yeme alışkanlığınızı da hafif hafif atlatabileceksiniz. Ayrıca hazır gıdalar yerine kendi ellerinizle mikrodalgada hazırlayabileceğiniz sağlıklı atıştırmalıklar ile kısa sürede lezzetli ve hafif ara öğünler hazırlayabilir, günlük kalori alımınızı dengede tutabilirsiniz.

YORUMLARBir cevap yazın


Son Yazılan Sağlık Yazıları

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Özellikle son yıllar da doğurganlık, kadınlar üzerinde birçok sebep ile azaldığı gözlenmektedir. Her sağlıklı › Yazının Devamı ..

Kafein bağımlılık yapar mı?

Kafein bağımlılık yapar mı?

Herkes gün içinde normal olarak çay, kahve gibi içecekler tüketmektedir. Çoğu insanlar ise çikolata ve kola tüketimini › Yazının Devamı ..

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik nedir? Dış gebelik, normal gebelik gibi sperm hücresi ile yumurta hücresinin birleşmesi sonucu oluşur. › Yazının Devamı ..

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek yöntemi nasıl uygulanır? Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen birçok insan bu yöntemin bütün › Yazının Devamı ..