Trikotillomani hastalığı ve tedavisi

Trikotillomani hastalığı nedir? Ruh sağlığının bozulması durumda ortaya çıkan trikotillomani insanın kendi saçını yolması hastalığı olarak tanımlanmaktadır.

Trikotillomani hastalığı nedir?

Ruh sağlığının bozulması durumda ortaya çıkan trikotillomani insanın kendi saçını yolması hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Birey kendi saçını yolmakta kendini durduramıyorsa bu bir hastalık halini almıştır. Trikotillomani hastaları eğer saçlarını yolmayı durdurmaya çalışırlarsa çok fazla sıkıntı hallinde olurlar.

Saçlarını yolarak bir rahatlama ve huzur hissi yaşarlar. Bunun için birey stresli olduğunda hemen saç koparma eğiliminde bulunur. Trikotillomani hastaları genellikle yalnız olduklarında saçlarını, kaşlarını ya da kirpiklerini yolarlar.

Trikotillomani hastalığı ve tedavisi

Bu bir cilt hastalığı ile alakalı bir durum değildir. trikotillomani hastalığı ilerledikçe kişinin saçları yok olmaya başlar ve uzun bir süre devam ederse kellik durumu ortaya çıkar. Saçların, kirpiklerin ve kaşların dökülmesi ile birlikte sosyal hayatta karşılaşılan birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Başka insanlar tarafından kaşların, kirpiklerin ve saçların olmaması dikkat çekici bir durumdur. Ve birçok kişinin sebeplerini öğrenme merakı ile trikotillomani hastaları daha fazla bunalım yaşamaktadırlar. Trikotillomani saç yolma ile başlar fakat ilerledikçe kaş ve kirpik yolmaya kadar varabilir.

Trikotillomani nedenleri nelerdir?

 • Genel olarak trikotillomani hastalığı stresli bir dönemden donraya ortaya çıkmaktadır. Yaşanan stres ile birlikte insanın ruh sağlığında oluşan rahatsızlıklar bu şekilde yansıtılmaktadır.
 • Hastalığın oluşması uzun yıllar aldığı bilinmektedir. Trikotillomani biranda ortaya çıkması daha az ihtimalle olmaktadır.
 • Öğrencilik yıllarında sınav stresi ile ders çalışılan dönemlerde de saç çekme ve yolma görülmektedir.

Trikotillomani tedavisi nedir?

Eğer böyle bir durumla karşı karşıya kaldıysanız hemen bir psikiyatriye gitmeniz ve sorunlarınızı anlatarak biran önce, hastalık ilerlemeden tedaviye başlanması gerekmektedir. Tedavi sırasında bu rahatsızlığın oluşumunda ortaya çıkan nedenler araştırılmalı ve çözümü için yollar aranmalıdır. Bu tedavi yöntemi ile tedavi biraz uzun sürmekte fakat olumlu sonuçlar alınmaktadır.

YORUMLAR


 1. Ceren

  Merhaba yaklaşık 3 yıldır trikotillomani hastasiyim 12 yaşında başladım bu hastalık hayatımı mahfediyor ailemi ve kendimi çok uzuyorum kendime hakim olamıyorum kel olduğum için peruk takmak zorunda kalıyorum 6 ay cekmedim sacimi çok uzadı ama bu aralar yine çekmeye başladım ve sacimin biraznda kel yaptım bu beni ve ailemi çok uzuyor llütfen yardım edin bir çare bulun.

  • Elif

   Bende dört sene once basladim hastalik oldugunu bile gecen sene ogrendim ve 18 yasindayim hic bi sekilde kendime engel olamiyorum bi tedavi gormedim bu biraz ailemdende kaynakli bazen sirf bunu yaptigim icin ölmek istiyorum sacma gelebilir farkindayim bana yapma senin elinde sana guveniyoruz deselerde yakinlarim oyle olmuyo istemsiz yapiyosun bazen yaptiginin bile farkinda olmuyosun benimki asama asama gibiydi once kaslarim yok oldu sonra kirpiklerim simdi saclarimda sira ve ben saclarimi seviyorum kaslarimi kirpiklerimi bu zaman zarfinda boyuyodum ama sacimi artik istedigim gibi sekillendirmek istiyorum ben kendimi bi seylerden beni olumsuz etkileyen seylerden uzak tutmaya calissamda butun olusuzluklar beni buluyo ama bu hastalikda olan bi arkadasim olmasini isterdim en azinda onla rahat konusabilirdim

Bir cevap yazın


Son Yazılan Sağlık Yazıları

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Özellikle son yıllar da doğurganlık, kadınlar üzerinde birçok sebep ile azaldığı gözlenmektedir. Her sağlıklı › Yazının Devamı ..

Kafein bağımlılık yapar mı?

Kafein bağımlılık yapar mı?

Herkes gün içinde normal olarak çay, kahve gibi içecekler tüketmektedir. Çoğu insanlar ise çikolata ve kola tüketimini › Yazının Devamı ..

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik nedir? Dış gebelik, normal gebelik gibi sperm hücresi ile yumurta hücresinin birleşmesi sonucu oluşur. › Yazının Devamı ..

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek yöntemi nasıl uygulanır? Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen birçok insan bu yöntemin bütün › Yazının Devamı ..