Açlık ve tokluk kan şekeri nedir?

Kan tahlillerinde sağlık sektörü dışında bulunan insanlar için anlamsız olan ifadeler, kısaltmalar ve değerler bulunmaktadır.

Kan tahlillerinde sağlık sektörü dışında bulunan insanlar için anlamsız olan ifadeler, kısaltmalar ve değerler bulunmaktadır. Diabet yani şeker hastalığının bol miktarda rastladığı toplumlarda özellikle açlık ve tokluk kan şekerleri büyük önem taşır.

Açlık kan şekeri nedir?

Açlık kan şekeri vücutta 8 saatlik bir açlık durumunda ölçülen kan şekerini ifade eder.

Açlık kan şekeri normal değerleri nelerdir?

Bu değerin 70- 100 arasında arasında olması normal olarak değerlendirilir. 100 ve 125 arası çıkan açlık kan şekeri bozulmuş glukoz toleransı olarak ifade edilir. Yani diabet için gerekli olan kan şekeri miktarına ulaşmamış ancak sağlıklı bir insanın şeker değerlerinden de yüksek olduğunu ifade eder. 126 nın üzerinde olduğu durumlarda ise diabet tanısı konur. Vücut alınan şekeri düşüremez ve açlık kan şekeri yükselir. Insülin denilen hormonun görev yapmaması veya eksik salgılanması gibi sebeplerden kaynaklı olabilmektedir.

Açlık ve tokluk kan şekeri nedir?

Tokluk kan şekeri nedir?

Tokluk kan şekeri ise vücuda besin alındıktan sonra ölçülen kan şekeri miktarını ifade eder.

Tokluk kan şekeri normal değerleri nelerdir?

Sağlıklı insanlarda 140 a kadar çıkması normal karşılanır. 140 in üzeri ancak 200 ün altında olan değerler bozulmuş glukoz toleransı olarak ifade edilir. Açlık kan şekerindekitolerans bozukluğu ile ayni anlamı taşır. 200 un üzerindeki değerler ise diabet tanısı konulmasını sağlar. Yani diabet için açlık kan şekerinin 126 nın, Tokluk kan şekerinin ise 200 un üzerinde olması gerekir. Diabet hastaları yüksek kan şekeri ile karakterizebir tabloya sahiptir. Bu durumda ekzojen yani dışardan verilen insülin hormonu ile yüksek şeker miktarı düşürülmeye çalışılır.

Şeker hastalığı ömür boyu takip ve tedavi altında olması gerekmektedir. Kişilerde kan şekerinin yüksek olması kadar düşük olması da sık olan durumlar içerisindedir. Bu durumda hastanın durumuna göre dışardan şeker takviyesi yapılıp şeker miktarı yükseltilmeye çalışılır.

OGTT nedir?

En çok merak edilen konulardan birisi de Oral Glukoz Tolerans Testi olarak adlandırılan ve rutin uygulamada yaygın olarak kullanılan bu test tokluk kan şekerinin ölçülmesini sağlar. Kişiye yapılan tetkikler sonucunda bir miktar şeker verilerek Tokluk Kan şekerinin ölçülmesi amaçlanır. Belli aralıklarla ölçülen kan şekerinin yükselişi bu test ile raporlanır.

Ayrıca Glukometre olarak isimlendirilen basit şeker ölçen bir alet vasıtasıyla hastalar kendi şeker kontrollerini yapmaktadırlar. Bu basit tetkikler şeker hastalığının ilk aşamalarının anlaşılması için çok önemlidir. Vücuttaki şeker metabolizması dengede olmadığı sürece ciddi sağlık sorunlarına sebep olmaktadır.

YORUMLARBir cevap yazın


Son Yazılan Sağlık Yazıları

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Özellikle son yıllar da doğurganlık, kadınlar üzerinde birçok sebep ile azaldığı gözlenmektedir. Her sağlıklı › Yazının Devamı ..

Kafein bağımlılık yapar mı?

Kafein bağımlılık yapar mı?

Herkes gün içinde normal olarak çay, kahve gibi içecekler tüketmektedir. Çoğu insanlar ise çikolata ve kola tüketimini › Yazının Devamı ..

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik nedir? Dış gebelik, normal gebelik gibi sperm hücresi ile yumurta hücresinin birleşmesi sonucu oluşur. › Yazının Devamı ..

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek yöntemi nasıl uygulanır? Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen birçok insan bu yöntemin bütün › Yazının Devamı ..