Bel ağrıları ve bel fıtığı

Genç insanlarda da görülmekle beraber özellikle orta yaş ve üstü kadın, erkeklerin çoğunda bel ağrısı ve bel fıtığı ağrısı görülmektedir .

Genç insanlarda da görülmekle beraber özellikle orta yaş ve üstü kadın, erkeklerin çoğunda bel ağrısı ve bel fıtığı ağrısı görülmektedir . Bel ağrılarının nedeni; aşırı kilo, obezite hastalığı, kısıtlı hareket ya da hareketsizlik, yaşam şeklindeki düzensizlik oluşturur. İnsan vücudunda destek görevi gören omurga kilo alımıyla birlikte vücut ağırlığını taşımakta zorluk yaşanmaya başlar. Özellikle göbek bölgesinden alınan kilolar vücudun öne doğru eğilmesi ve zamanla bu şekilde kalması nedeniyle omurganın şekli bozulur. Bu şekil bozukluğu zamanla omurların yapısının bozulmasına sebep olmaktadır.  Bu nedenle kilo almamaya dikkat etmekte yarar vardır.

 

Sağlıkla ilgili birçok konuda olduğu gibi kemik yapısının gelişimi ve sağlığı açısından beslenme çok önemlidir. Kemikleri ve omurgayı güçlendirecek kalsiyum içerikli besinlerle beslenmek faydalı olacaktır. Bel ağrıları zaman içinde artmaya devam ettiğinde bel fıtığı, bel omurları arasında daralma gibi sorunlar meydana gelmektedir. Bu aşamada bireyin bel fıtığı teşhisi tedavisi için doktor kontrolünde hareket etmesi gerekir.

Bel fıtığı ağrılarına ne iyi gelir sorusunun cevabına gelecek olursak özellikle fazla kilolardan kurtulmaya çalışmalıdır. Beden gücü ile çalışılan işlerde aşırı yüklenme, basınçtan kaynaklı bel ağrıları iyice artmaktadır. Hiçbir şekilde iyileşmeyen bel fıtığı türlerinde ise son çare olarak ameliyat olma mecburiyeti gelmektedir. Bu ameliyatlar özellikle fazla kilolu kişilerde daha da olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden ameliyat olmadan önce çok iyi araştırılmalı ve normal kiloya ulaşmak hedeflenmelidir. Aksi halde yapılacak ameliyatlar da faydasız olacaktır. Bütün bu sıkıntılarla karşılaşmamak için hayata hareket katmak, olabildiğince omurgaya zarar vermeden çalışmak gerekir. Aynı zamanda sigara kullanımı, diğer zararlı alışkanlıklar da vücudun zarar görmesine ve bel ağrılarına neden olmaktadır.

YORUMLARBir cevap yazın


Son Yazılan Sağlık Yazıları

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Özellikle son yıllar da doğurganlık, kadınlar üzerinde birçok sebep ile azaldığı gözlenmektedir. Her sağlıklı › Yazının Devamı ..

Kafein bağımlılık yapar mı?

Kafein bağımlılık yapar mı?

Herkes gün içinde normal olarak çay, kahve gibi içecekler tüketmektedir. Çoğu insanlar ise çikolata ve kola tüketimini › Yazının Devamı ..

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik nedir? Dış gebelik, normal gebelik gibi sperm hücresi ile yumurta hücresinin birleşmesi sonucu oluşur. › Yazının Devamı ..

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek yöntemi nasıl uygulanır? Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen birçok insan bu yöntemin bütün › Yazının Devamı ..