Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek yöntemi nasıl uygulanır?

Tüp bebek yöntemi nasıl uygulanır?

Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen birçok insan bu yöntemin bütün sorumluluklarını üstlenmekte ve bu şartlar ile bu uzun ve sabır gerektiren sürece başlamaktadır. Kesin sonuç vermesi garanti olmayan bu yöntem ile dünyada birçok çift çocuk sahibi olmuştur.

Tüp bebek

Tüp bebek aşamaları nelerdir?

  • Tüp bebek yönteminde anne ve baba adaylarına birçok uygulama yapılmakta ve var olan sorunlar tedavi edilmektedir. Bütün işlemlerin uygulanmasının ardından işlemlerin pozitif sonuç vermesi ile anne adayı artık hamiledir.
  • Anne adayına yapılan embriyo uygulamasından yaklaşık 12 gün sonra kan değerlerindeki sayısal verilere bakılır. Kan değerlerinde beta değerlerinin pozitif sonuç vermesinden sonra anne adayının hamilelik süreci de beraberinde başlamaktadır.
  • Gebeliğin 12. Haftasındaki kontrolde ense kalınlığı ölçümü adı verilen bir ölçüm ve 1. Trimister testi için anne adayına kan verilir.
  • Tüp bebek yöntemi ile hamile kalan anne adaylarına, tedavi sürecinde uygulanan işlemler uygulanmaya devam etmektedir. Özellikle bu yöntem sırasında anne adayına verilen progesteron ve estrafem ilaçlarına devam edilmesi gerekir. Bu ilaçların kesilmesi durumunda bebeğin anne karnında tutunabilmesi riske girmektedir.

Tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler

  • Tüp bebek yöntemi ile kalınan hamileliklerde çok daha dikkat edilmesi ve bebeğe daha çok özen gösterilmesi gerekmektedir. Anne karnında bebeğin sabit bir şekilde tutunabilmesi için anne adayının daha dikkatli davranması gerekmektedir.
  • Doktor kontrolünde yapılan muayeneler sonucunda anne adayında bir kanama ya da olumsuz bir durum görülmediği takdir de anne adayı normal yaşantısına devam edebilir. Fakat normal yaşantısını sürerken yediği besinler ve gün içerisinde yaptığı hareketlere son derece dikkat etmesi gerekmektedir.
  • Tür bebek yöntemi uygulanırken hamilelik süresince doktorun anne adaylarına verdiği ilaçları kesinlikle bırakmaması gerekmektedir. İlaçların anne adaylarında yan etki göstermesini en aza indirgemek adına oldukça sıvı tüketimi yapılması gerekmektedir. Anne adayının beslenmesine de dikkat etmesi ve özellikle de kafein içeren çay kahve gibi içecekleri olabildiğince az tüketmesi gerekmektedir.
  • Gebelik sürecinde anne adayına verilen ilaçların kesinlikle bırakılmaması gerekir. Doktorun önerilerini dikkate alan anne adayları hamilelik sürecini oldukça rahat bir şekilde geçirebilir ve süreç sonunda bebeğini sağlıkla kucağına alabilir.

YORUMLARBir cevap yazın


Son Yazılan Sağlık Yazıları

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Özellikle son yıllar da doğurganlık, kadınlar üzerinde birçok sebep ile azaldığı gözlenmektedir. Her sağlıklı › Yazının Devamı ..

Kafein bağımlılık yapar mı?

Kafein bağımlılık yapar mı?

Herkes gün içinde normal olarak çay, kahve gibi içecekler tüketmektedir. Çoğu insanlar ise çikolata ve kola tüketimini › Yazının Devamı ..

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik nedir? Dış gebelik, normal gebelik gibi sperm hücresi ile yumurta hücresinin birleşmesi sonucu oluşur. › Yazının Devamı ..

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek yöntemi nasıl uygulanır? Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen birçok insan bu yöntemin bütün › Yazının Devamı ..