Kafein bağımlılık yapar mı?

Herkes gün içinde normal olarak çay, kahve gibi içecekler tüketmektedir. Çoğu insanlar ise çikolata ve kola tüketimini her gün gerçekleştirmektedir.

Herkes gün içinde normal olarak çay, kahve gibi içecekler tüketmektedir. Çoğu insanlar ise çikolata ve kola tüketimini her gün gerçekleştirmektedir. Kafein, bütün gıdaların içerisinde bulunabilen maddedir. Bazı insanların da sıklıkla kahve içmediği için baş ağrısı çektiğini duymuşsunuzdur. Bu durum akıllara kafeinin bağımlılık yapıp yapmadığı sorusunu getirmektedir.

Kafein genel olarak bakıldığında bağımlılık yapan bir maddedir. Kafein ile bazı hastalıkları narasında ki ilişki araştırıldığında kafeinin hastalıklar üzerinde etkisi olmadığı belirtilmiştir.

Kafein bağımlılığı

Kafeinin zararları nelerdir?

  • Kahve içmek kalp çarpıntılarına, düzensiz ve hızlı kalp atışlarının sebebi olabilmektedir. Bu durumdan ise kahvenin içinde bulunan kafein sorumlu tutulmaktadır. Fakat tam olarak kafeinin yapmaması olduğu savunulmaktadır.
  • Kafeinin zararları arasında günlük 4 fincandan kahve tüketimine bağlı olarak; mide bulantısı, sinirlilik hali, uykusuzluk ya da kasların titremesi gibi rahatsızlıklar görülmektedir.
  • Kafeine karşı bazı insanlar daha hassas davranmaktadır. Bir fincan içilen kahve bile birçok olumsuzluğu yanında getirmektedir.
  • Sağlıklı bir vücuda sahip olanların kafein alımıyla birlikte uyku düzenlerinin bozulduğu görülmektedir. Böyle bir durumda uykusuzluk sorunu yaşanmakta ve bireyin bütün hayatını etkileyebilecek bir noktaya getirmektedir.
  • Kan basıncını 1 – 2 saatliğine artırabilir.

Kafein bağımlılığından kurtulmak için ne yapılmalı?

Kafein bağımlılığı hakkında kafein alımından kaynaklanan bir takım sorunlar yaşadığınızı tespit ettiyseniz eğer ilk olarak yapmanız gereken, yavaş yavaş kafein alımını azaltmanız olacaktır. Biranda bırakmak yerine her gün daha düşük doz da tüketerek daha kolay ve rahat bir şekilde bu bağımlılıktan kurtulabilirsiniz.

Kafein tüketimini azaltmaya başladıysanız eğer, bir iki gün sürebilecek olan, baş dönmesi, baş ağrısı ve kaygı gibi sorunlara karşı hazırlıklı olun. Kafein alımı azaldığı durumda bir yoksunluk hissedilebilir. Bu yüzden de biran da bırakmak yerine azaltarak bırakın.

YORUMLARBir cevap yazın


Son Yazılan Sağlık Yazıları

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Özellikle son yıllar da doğurganlık, kadınlar üzerinde birçok sebep ile azaldığı gözlenmektedir. Her sağlıklı › Yazının Devamı ..

Kafein bağımlılık yapar mı?

Kafein bağımlılık yapar mı?

Herkes gün içinde normal olarak çay, kahve gibi içecekler tüketmektedir. Çoğu insanlar ise çikolata ve kola tüketimini › Yazının Devamı ..

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik nedir? Dış gebelik, normal gebelik gibi sperm hücresi ile yumurta hücresinin birleşmesi sonucu oluşur. › Yazının Devamı ..

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek yöntemi nasıl uygulanır? Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen birçok insan bu yöntemin bütün › Yazının Devamı ..