Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik nedir? Dış gebelik, normal gebelik gibi sperm hücresi ile yumurta hücresinin birleşmesi sonucu oluşur.

Dış gebelik nedir?

Dış gebelik, normal gebelik gibi sperm hücresi ile yumurta hücresinin birleşmesi sonucu oluşur. Ancak normal gebelikten farkı gebeliğin rahim içinde değil de başka bir yerde olmasıdır. Dış gebelik genellikle fallop tüpünde gelişim gösterir. Gebeliğin dış gebelik olduğu erkenden anlaşılırsa ameliyatsız tedavisi mümkündür. Dış gebelik ve boş gebelik halk arasında aynı durum gibi algılanır. Boş gebelik, bebeğin olması gebelik kesesi içerisinde olması gereken haftada olmamasıdır. Dolayısıyla dış gebelik ve boş gebelik farklı durumlardır.

Dış gebelik (Ektopik hamilelik)

Dış gebelik belirtileri nelerdir?

  • Adet gecikmesi
  • Anormal ve kirli kahverengi leke görülmesi
  • Karında ağrı oluşması dış gebelik belirtileri arasındadır.

Dış gebelik ve kanama

Fallop tüpünün içerisinde gelişim gösteren embriyo bir süre sonra etrafındaki dokuya zarar vermeye başlar. Dokuyu adeta eritir ve çevresindeki damarlardan birinin yırtılmasına neden olur. Bu yırtılma sonucunda kanama meydana gelir. Dış gebelikte hayati tehlike oluşturacak olaylardan biride dış gebelik ve kanamanın bir arada olmasıdır. Eğer böyle durumlarda müdahaleye geç kalınmışsa kanamayı durdurmak ve hayati tehlikeyi ortadan kaldırmak için ameliyat kaçınılmaz yöntemdir.

Dış gebelik tedavisi nasıl olur?

Dış gebelik tedavisi için 2 yöntem vardır. İlki ilaç tedavisidir. İkincisi ise cerrahi yöntemdir. Ancak cerrahi yöntemde 2 çeşittir. Birincisi eğer fallop tüpü zarar görmüşse direk fallop tüpünü almaktır. İkincisi ise tüp zarar görmediyse tüp korunarak direk dış gebelik materyali alınır.

YORUMLARBir cevap yazın


Son Yazılan Sağlık Yazıları

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Özellikle son yıllar da doğurganlık, kadınlar üzerinde birçok sebep ile azaldığı gözlenmektedir. Her sağlıklı › Yazının Devamı ..

Kafein bağımlılık yapar mı?

Kafein bağımlılık yapar mı?

Herkes gün içinde normal olarak çay, kahve gibi içecekler tüketmektedir. Çoğu insanlar ise çikolata ve kola tüketimini › Yazının Devamı ..

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik nedir? Dış gebelik, normal gebelik gibi sperm hücresi ile yumurta hücresinin birleşmesi sonucu oluşur. › Yazının Devamı ..

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek yöntemi nasıl uygulanır? Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen birçok insan bu yöntemin bütün › Yazının Devamı ..