Stres doğurganlığı etkiler mi?

Özellikle son yıllar da doğurganlık, kadınlar üzerinde birçok sebep ile azaldığı gözlenmektedir. Her sağlıklı kadın doğruma özelliği ile dünyaya gelmektedir.

Özellikle son yıllar da doğurganlık, kadınlar üzerinde birçok sebep ile azaldığı gözlenmektedir. Her sağlıklı kadın doğruma özelliği ile dünyaya gelmektedir. Fakat zamanla ve çevre koşulları ile bu özelliği kaybedebilmektedir. Aşağıda doğurganlığı etkileyen faktörler ile stres ile doğurganlık arasındaki ilişkiden bahsedeceğiz.

Stres ve doğurganlık ilişkisi

Doğurganlığı etkileyen faktörler nelerdir?

  • Obezite ile kadınların doğurganlık özellikleri tehlike altına girmektedir. Fazla kilo düzensiz adet görme ya da hiç adet görmeme gibi rahatsızlıkları ortaya çıkararak yumurta üretme özelliğini kaybedebilmektedir. Böyle bir durumda kadının doğurgan olması mümkün değildir.
  • Fazla kilonun zararlı olduğu kadar zayıflık da kadınların doğurganlıklarını etkilemektedir.
  • Sigara içen kadınlar da kısırlığın fazlası ile görüldüğü bilinmektedir.
  • Kafein alımını fazla abartırsanız bu sizin için bir risk oluşturabilmektedir. Genel olarak kafein alımı ciddi bir sorun değildir ama doğurganlık çağında ki kadınların aşırı kafein alımı doğurganlığı etkileyen bir faktördür.
  • Çevresel zararlı maddeler ise yani çevremizde bulunan kimyasal maddeler doğurganlık ile yakından etkilidir. Doğurganlık hiç olmayabilir ya da gebelik de bebek kaybı olabilir.
  • Yaş kadınların doğurganlıkları üzerinde çok etkilidir. Son yıllarda kadınların ilk doğum yaptıkları yaşların gittikçe arttığını yapılan araştırmalar göstermiştir. Eğitim ve kariyer yapmak isteyen bayanların sayısı arttığı için annelik yaşı da artmaktadır.
  • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar kadınlarım doğurganlık özelliklerini etkilemektedir.
  • Stres kadınlar da kısırlığı tetikleyen bir faktördür.

Stres ile doğurganlık arasındaki ilişki nasıldır?

Stres vücuttaki birçok organa olumsuz etki ettiğinden hormonlar üzerinde de çok fazla olumsuz etkisi vardır.  Bağışıklık sistemi ve sinir sistemine etki ederek stresin doğurganlık üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Stres halinde olan ve bebek sahibi olmak isteyen bayanların yapması gereken şey ilk olarak kendilerini strese sokabilecekleri her türlü olumsuzluklardan uzak durmaları gerektiğinin bilincinde olmalarıdır.

YORUMLARBir cevap yazın


Son Yazılan Sağlık Yazıları

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Özellikle son yıllar da doğurganlık, kadınlar üzerinde birçok sebep ile azaldığı gözlenmektedir. Her sağlıklı › Yazının Devamı ..

Kafein bağımlılık yapar mı?

Kafein bağımlılık yapar mı?

Herkes gün içinde normal olarak çay, kahve gibi içecekler tüketmektedir. Çoğu insanlar ise çikolata ve kola tüketimini › Yazının Devamı ..

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik nedir? Dış gebelik, normal gebelik gibi sperm hücresi ile yumurta hücresinin birleşmesi sonucu oluşur. › Yazının Devamı ..

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek yöntemi nasıl uygulanır? Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen birçok insan bu yöntemin bütün › Yazının Devamı ..