Baş ağrısı çeşitleri

Baş ağrısı hemen hemen tüm insanların yaşadığı bir sorundur. Hayatı boyunca en az bir kez bu sorunla karşılaşmayan yoktur.

Baş ağrısı hemen hemen tüm insanların yaşadığı bir sorundur. Hayatı boyunca en az bir kez bu sorunla karşılaşmayan yoktur. Fakat bazen baş ağrıları, bazı hastalıkların belirtisi olabiliyor. Baş ağrıları 14 ana grup, yüzlerce alt grup olarak sınıflandırılmıştır. Ama bunlardan bazıları çok yaygındır. Örneğin migren, sinüzit, psikolojik baş ağrıları, bu ağrılar, bazen öyle bir hal alırlar ki, ağrı kesici ilaçlar bile fayda olmazlar.

Migren nedir? Migren ağrısı neden olur?

Migren aslında genetik bir bağ ağrısı hastalığıdır. Genetik olarak yatkın olan kişilerin beyninde bir aktivasyon oluşur. Bu aktivasyonlar beyin damarlarında genişlemeye sebep olur ve kimyasal maddeler açığa çıkar. Bunlarda sinirleri uyararak ağrıyı oluşturlar. Migren belirtileri ve tedavisi hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Baş ağrısı çeşitleri

Sinüzit nedir? Sinüzit ağrısı neden olur?

Sinüzit ise genellikle alın çevresinde bir ağrı oluşturur. Eğer sinüs boşluklarında iltihaplanma oluşursa dayanılmaz bir ağrıya sebebiyet verebilmektedir. Özellikle gençlik yıllarında ıslak saç ile rüzgara veya soğuğa maruz kalmak sinüzite sebep olan bir alışkanlıktır. Bu nedenle saçlarımızı ıslak veya nemli bir şekilde bırakmamaya dikkat etmeliyiz.

Baş ağrısına hangi besinler iyi gelir? Baş ağrısı nasıl geçer?

Yapılan araştırmalara göre migrenin sebebiyet verdiği baş ağrısına iyi gelen besinler arasından süt, kuşkonmaz, mantar gibi B2 vitamini bulunduran besinler migren ağrısını %48 azaltmaktadır. Sinüzit veya nezle dolayısıyla bir baş ağrısı yaşıyorsanız bol sıvı içeren c vitaminli meyveler size iyi gelecektir.

Sinüzit ağrısı nasıl geçer? 

Sinüzit ağrısı için aktarlarda satılan okaliptüs yağı kullanmaktır. Okaliptüs yağını her iki burun deliğinizden genzinize doğru akıttığınızda bu yağ kanalları açamaya başlayacaktır. Bu esnada burun veya geniz bölgesinde hafif bir yanma meydana gelebilir. Buna ilaveten hapşırmaya başlarsınız, ardından da burnunuz akar. Ancak bir müddet sonra da baş ağrınızın hafiflediğini fark edersiniz.

YORUMLARBir cevap yazın


Son Yazılan Sağlık Yazıları

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Özellikle son yıllar da doğurganlık, kadınlar üzerinde birçok sebep ile azaldığı gözlenmektedir. Her sağlıklı › Yazının Devamı ..

Kafein bağımlılık yapar mı?

Kafein bağımlılık yapar mı?

Herkes gün içinde normal olarak çay, kahve gibi içecekler tüketmektedir. Çoğu insanlar ise çikolata ve kola tüketimini › Yazının Devamı ..

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik nedir? Dış gebelik, normal gebelik gibi sperm hücresi ile yumurta hücresinin birleşmesi sonucu oluşur. › Yazının Devamı ..

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek yöntemi nasıl uygulanır? Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen birçok insan bu yöntemin bütün › Yazının Devamı ..