Depresyonda mısınız?

Depresyon nedir? Depresyon çağımızın en yaygın sağlık sorunları arasında gösteriliyor.

Depresyon nedir?

Depresyon çağımızın en yaygın sağlık sorunları arasında gösteriliyor. Manevi nitelik taşıması, psikolojik anlamda belirli bir dengesizlik ve benzeri olgularla dolu bir anlam içermesi dolayısıyla, pek çok kişi bunalım içerisine girerek, kaçınılmaz bir biçimde depresyona merhaba demektedir. Genellikle stres ve zihin yorgunluğu ile başlamakta olan bir rahatsızlık olmasının yanında, mutsuzluk, huzursuzluk gibi manevi dünyanın olumsuz koşullar altında bulunmasıyla tetiklenmekte olan bir durumdur depresyon.

Depresyon belirtileri nelerdir?

Bir kişinin depresyonda olup olmadığını anlamanın temel depresyon belirtileri vardır. Bu belirtilerin varlığı, o kişinin depresyonun başlangıcında olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, bu belirtilere mutlak surette dikkat edilmeli, çağımızın kaçınılmaz rahatsızlıkları arasında gösteriliyor olsa dahi, bu olumsuzluklardan kurtulmak amacıyla mücadele etmek gerekmektedir.

Depresyon belirtileri :

1) Depresyon başlangıcı içerisinde olmanın ilk belirtisi uzun süreli boşluk hissi ve üzgün ruh halidir. Herkes dönem dönem mutsuz olabilir, üzgün olup, kendinizi boşlukta hissedebilir. Bu durumlar bizim de depresyonda olduğumuz anlamına gelmez her daim. Ancak var olan boşluk hissi tükenmek bilmediğinde, mutsuzluğun sona ermesi bir türlü gerçekleşmediğinde, depresyonun başlangıç seviyesinde olduğunu bilmek gerekmektedir.

2) Karamsarlık depresyon ile ilgili bir durum olduğunda ifade edilmesi gereken depresyon belirtileri arasında ikinci sırada gelir. Hepimiz bir karamsar hale, ruha sahip olabiliriz. Bardağın boş tarafını görmek olarak da adlandırabileceğimiz bu durum, bizim kesinlikle depresyonda olduğumuz anlamına gelmez. Ancak bu hal ve tavırlar bizim hep kötü düşünüp, hiç iyi bir şey olmayacağına ikna olmamız ve daimi bir ümitsizlik içerisinde kıvranmamız dolayısıyla süre geliyorsa, o zaman depresyondan söz etmek gerekir.

3) Kendini sürekli yorgun, halsiz, bitkin hissetmek de enerji kaybı başlığı altında depresyon belirtisi olarak ifade edilmektedir.

4) Devamlı bir kaygılı ruh hali içerisinde olmak, devamlı bir huzursuzluk ve kötü fikriyat içerisinde bulunmak da depresyon ihtimallerini güçlendirmektedir.

YORUMLARBir cevap yazın


Son Yazılan Sağlık Yazıları

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Özellikle son yıllar da doğurganlık, kadınlar üzerinde birçok sebep ile azaldığı gözlenmektedir. Her sağlıklı › Yazının Devamı ..

Kafein bağımlılık yapar mı?

Kafein bağımlılık yapar mı?

Herkes gün içinde normal olarak çay, kahve gibi içecekler tüketmektedir. Çoğu insanlar ise çikolata ve kola tüketimini › Yazının Devamı ..

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik nedir? Dış gebelik, normal gebelik gibi sperm hücresi ile yumurta hücresinin birleşmesi sonucu oluşur. › Yazının Devamı ..

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek yöntemi nasıl uygulanır? Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen birçok insan bu yöntemin bütün › Yazının Devamı ..