Kendini daha dinç hissetmek için öneriler

Kendimizi enerjik hissetmek için neler yapmalıyız ? Ölmek tabi ki her canlının sonu ve korkulu rüyası.

Kendimizi enerjik hissetmek için neler yapmalıyız ?

Ölmek tabi ki her canlının sonu ve korkulu rüyası. Fakat yaşlanınca elden ayaktan düşmek gibi şeylerden korkanlar da sayıca az sayılmaz. Dinç hissetmek hepimizin hayalidir. Özellikle güne enerjik başlamıyorsanız daha sonra yapacağınız bütün işler de aksayacaktır. Güne zinde başlayıp zinde sürdürmek için elimizden ne geliyorsa yapmak isteriz. Kendini dinç hissetmek için öneriler  duyarız fakat kulak arkası ederiz. Fazla uyumanın dinç hissettireceği gibi bir yanılgıya hepimiz kapılmışızdır. Fakat hayat fazla uyumak için gerçekten kısa.  Fazla uyumak bünyeye toksik etki yapmaktadır. Kişiyi  aptallaştırır ve gün boyu uykulu hissetmesine sebep olur. Erken uyanmaya başlayarak ilk adımı atabiliriz. Erken uyanalım derken yetersiz uykuyu kastetmiyoruz tabi ki . Kararında uyku kişiyi daha dinç uyandırır. Eğer biyolojik saatiniz 9 saat uyumaya alışmışsa ve siz bir gün 10 saat uyumuşsanız vücudunuzun dengesi bozulacak ve daha fazla uyku istemesine sebep olacaktır. Uyku planınızı düzenlemek kendimizi enerjik hissetmek için önerilerin başında yer almaktadır. Uykudan uyandığınızda küçük hareketler esneme yapmak da gün içinde zinde olmanızı sağlayacaktır. Pencerenizi açarak başlayabilirsiniz. Soğukta olsa pencerenizi açmak ortam havasını değiştirecek ve sizi forma sokacaktır.

Hepimizin günü yeterince yoğun geçiyor. Ve en azından sabahları kendimizi güne hazırlayarak enerjik hissetmemizi sağlayabiliriz. Rahatsız eden kıyafetlerle uzun soluklu uykular gün boyu yorgun hissetmenize sebep olmaktadır. Yine gürültülü ortamlarda uyumaya çalışmak vücudun dengesini bozar. Reflü gibi rahatsızlığınız varsa ve akşam yemeklerini fazla kaçırırsanız vücut bunu reddeder, size kötü bir uykunun kapısını açar. Kötü uyuyan insan da sabaha neşesiz enerjisiz başlamaktan kendini alamaz. Kendimizi zinde hissetmek için öneriler herkese göre başkadır, kişiden kişiye değişir. Bazıları güne soğuk duşla başlayarak zinde kaldıklarını belirtirken bazıları da güzel bir kahvaltı yaparak zinde kaldıklarını belirtmektedirler. Tabi ki kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Erken uyanıp kahvaltılarınızı aksatmazsanız dinç hissetmek için bir adım daha atmış olursunuz. Sabahları uyanamıyorum diyorsanız daha ince örtülerle uyuyup yatak ve oda sıcaklığını dengeye sokabilirsiniz.

Hayatta her soruna bir çözüm vardır. Spor yapamayacak kadar yoğunum diyorsanız iş yeriniz yakınsa yürüyerek gidin. Kısa mesafelerde araba kullanmayın . Ya da evinize çıkmak için merdivenleri kullanın. Bir sağlık sorununuz yoksa asansör yerine merdiven varsa merdivenleri tercih edin. Otobüsle ineceğiniz duraktan bir iki durak önce inip yürüyün. Bu ufak detaylar egzersiz işlevi görecek ve vücut kendini daha dinç hissedecektir. Yoksa en ufak yorgunlukta iflas edip dinlenmek isteyecektir. Vücudumuz bize ihtiyaç duyar biz de ona. Hele ki yaşlanınca zinde olmaya daha çok ihtiyacımız olacak. İleriki dönemlere yatırımlarımızı şu yaşlarda yapmalıyız. Bu dönemlerde yapacağımız hareketler yaşlanınca korunmamızı sağlayan şeylerin başında gelmektedir. Bol bol yürüyün, su için ve yaşayın!

Zinde ve enerjik olmak için ne yapmalı? konusu hakkında detaylı ve farklı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

YORUMLARBir cevap yazın


Son Yazılan Sağlık Yazıları

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Özellikle son yıllar da doğurganlık, kadınlar üzerinde birçok sebep ile azaldığı gözlenmektedir. Her sağlıklı › Yazının Devamı ..

Kafein bağımlılık yapar mı?

Kafein bağımlılık yapar mı?

Herkes gün içinde normal olarak çay, kahve gibi içecekler tüketmektedir. Çoğu insanlar ise çikolata ve kola tüketimini › Yazının Devamı ..

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik nedir? Dış gebelik, normal gebelik gibi sperm hücresi ile yumurta hücresinin birleşmesi sonucu oluşur. › Yazının Devamı ..

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek yöntemi nasıl uygulanır? Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen birçok insan bu yöntemin bütün › Yazının Devamı ..