Rahatlamak için yapılması gerekenler

Rahat  hissetmek insan kendisini nasıl mutlu hisseder sorusunda bir basamaktır. Herkesin dilinden düşmediği rahatlamak kelimesinin anlamını tam olarak açıklayamıyoruz.

Rahat  hissetmek insan kendisini nasıl mutlu hisseder sorusunda bir basamaktır. Herkesin dilinden düşmediği rahatlamak kelimesinin anlamını tam olarak açıklayamıyoruz. Herkesin rahat olduğu anlar farklı dolayısıyla tanımlarda sürekli değişiyor. Ama genel olarak ‘rahatsız eden ya da sıkıntı yaratan kişi ya da problemlerden arınıp kurtulmak, bunlardan sıyrılmanın etkisiyle ruhen ve bedenen hafiflemek, huzura ermektir.’ diyebiliriz. Sizin için rahatlamanın, mutlu olmanın yollarının ne anlama geldiğini beraber keşfedelim mi ?

 

İnsanın kendini rahat hissetmesi için atması gereken 8 adım: 

1- Eğlenceli bir film izleyin ya da komik bir web sitesini ziyaret edin. Araştırmacılara göre gülmek vücudu rahatlatır, beyni sakinleştirir, insanlara zevk ve umut verir, insanlara acı ve sorunlarını unutturur. Eskilerimiz bile söylemişler ‘gülmek en iyi ilaçtır.’ diye.
2- Yoga yapın. Size çok klasikmiş gibi gelecek ama gerçekten işe yarıyor, vücudu sakinleştiriyor. Her gün olmasa bile ayın büyük çoğunluğunda en az 15 dakika yoga yapın. Fiziksel ve ruhsal olarak daha güçlü olmanızı sağlar.
3- 5 dakikanı kendine ayır. Bugüne kadar ‘ bir 5 dakikanı bana ayırabilir misin ’ lafını çok duydun değil mi? Günümüzde bankalar bile telefonla arayıp 5 dakikanız var mı deyip 2 saatini alıyor. Çevrendeki her şeyi, herkesi,tüm sorunları unut ve kendine 5 dakika ayır. Çünkü sen buna değersin.
4- Dans edin, hareket edin! Hiç uğraşamam paşa paşa evimde oturup dizimi seyrederim demeyin. Arkadaşlarınızla bir kulübe gidin ve çılgınca dans edin. Dışarı çıkmamakta ısrarcıysanız evinizde komşularınıza aldırmadan en sevdiğiniz şarkının sesini iyice açın ve dans edin. Müzik başka şeyler düşünmenizi önler ve sizi rahatlatır.

5- Rahatlamak için yapılması gerekenler listesinin en önemli adımına geldik. Aklınızın gelen kutusunu temizleyin. Cep telefonunuza, bilgisayarınıza o günkü düşüncelerinizi , hayallerinizi ,umutlarınızı , endişelerinizi ve hatta hayal kırıklıklarınızı yazın. Nasıl rahatladığınızı gözlerinizle görecek ve inanamayacaksınız.
6- Haftalık olarak gelenler kutunuzu temizleyin. Bu sefer bilgisayarınızdan bahsediyorum. En azından haftada bir gün yapın. Okuyun , cevaplayın ve bir daha size gerekmeyecek mailleri silin. Maillerinizi temizlemek sizi rahatlatır.
7- Küveti doldurun. Yumuşak bir müzik ve mumlar eşliğinde küvetinize uzanın. Eğer müzik dinlemek istemiyorsanız yanınıza bir kitap ya da dergi alabilirsiniz. Küvetiniz yoksa uzun bir süre boyunca duşta kalın sizi rahatlattığını fark edeceksiniz.
8- Rahatlamak için yapılması gerekenler listesinin son adımına gelirsek derin bir nefes almayı hiçbir zaman unutmayın. Nefes almak vücudunuzu rahatlatır. Beyninizi sakinleştirir, sinir sisteminize iyi gelir ve her şeyde kısa süreli olsa da uzaklaşmanızı, olaylara dışarıdan bakmanızı sağlar. O yüzden hadi şimdi derin bir nefes alın.
Rahatlamak ve sakin olmak mutlu ve sağlıklı yaşamın anahtarıdır.Asla mutlu olduğunuz için utanmayın. Mutlu olmak, gülmek sizi hastalıklara karşı korur. Bunu dostlarınızla ve iş arkadaşlarınızla paylaşın. Sizi mutlu ettikleri için teşekkür edin.

YORUMLARBir cevap yazın


Son Yazılan Sağlık Yazıları

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Özellikle son yıllar da doğurganlık, kadınlar üzerinde birçok sebep ile azaldığı gözlenmektedir. Her sağlıklı › Yazının Devamı ..

Kafein bağımlılık yapar mı?

Kafein bağımlılık yapar mı?

Herkes gün içinde normal olarak çay, kahve gibi içecekler tüketmektedir. Çoğu insanlar ise çikolata ve kola tüketimini › Yazının Devamı ..

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik nedir? Dış gebelik, normal gebelik gibi sperm hücresi ile yumurta hücresinin birleşmesi sonucu oluşur. › Yazının Devamı ..

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek yöntemi nasıl uygulanır? Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen birçok insan bu yöntemin bütün › Yazının Devamı ..