Sağlıklı beslenme ve kilo verme

Fazla kilolarınızdan şikayetçiyseniz eğer ve bir diyet programına bağlı kalmadan kilo vermek istiyorsanız sağlıklı beslenerek kilo verebilirsiniz.

Fazla kilolarınızdan şikayetçiyseniz eğer ve bir diyet programına bağlı kalmadan kilo vermek istiyorsanız sağlıklı beslenerek kilo verebilirsiniz. Sağlıklı yiyeceklerden sadece vücudunuzun ihtiyacı kadar olanını tüketirseniz eğer kilo vermeye başlayacaksınızdır. Diyet yapmak için uzun diyet listelerine ihtiyacınız yok. Sadece bedeninizi tanıyın ve sağlıklı beslenmeyi öğrenin.

Sağlıklı beslenme nasıl olur?

Sağlıklı beslenme vücudunuzun ihtiyacı olan protein, yağ, vitamin ve yağları barındıran besin gruplarının eşit oranda alınması ile olmaktadır.

  • Tahıl grubu, vücudun ihtiyacı olan enerjinin büyük bir bölümü tahıl gruplarından karşılanmaktadır.
  • Sebze ve meyve grubu, vitamin ve minerallerin tamamı sebze ve meyvelerde bulunmaktadır.
  • Süt ve süt ürünleri grubu, protein ve kalsiyum açısından zengin bir besin grubudur.
  • Et ve et ürünleri grubu, vücudun ihtiyacı olan protein ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılar.

Sağlıklı beslenme ve kilo verme

Sağlıklı beslenme önerileri

  • Sağlıklı bir beslenme planı yapabilmek için besin piramidini kullanabilirsiniz. Yemeniz gereken besinlerin sağlıklı olması konusunda size yardımcı olacaktır. Besin piramidi en alt kısımdaki gıdalardan çok üst kısımdaki besinlerden ise az yemeniz gerektiğini gösterecektir.
  • Sağlıklı kilo vermek istiyorsanız mutlaka bir diyetisyen kontrolünde zayıflamaya çalışın. Diyetisyenin size verdiği beslenme tavsiyelerini uyun.
  • Alışveriş yaparken alacağınız gıdaların besin değerlerini gösteren kısmı inceleyin. Böylelikle sizin için sağlıklı olup olmayan gıdaları ayırabilirsiniz.
  • Sağlıklı bir beslenme planı yaparken yağlı yiyeceklerden kaçının. Yağ alımının az miktarda olması sadece kilo vermek isteyenle için değil herkes için en doğrusu olacaktır. Vücudunuzun ihtiyacı kadar yağ alın.
  • Sağlıklı beslenmek için süt ve süt ürünleri alınırken az yağlı olanlar tercih edilmelidir. Tam yağlı olanlara göre az yağlı olanlar daha sağlıklıdır.

YORUMLARBir cevap yazın


Son Yazılan Sağlık Yazıları

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Özellikle son yıllar da doğurganlık, kadınlar üzerinde birçok sebep ile azaldığı gözlenmektedir. Her sağlıklı › Yazının Devamı ..

Kafein bağımlılık yapar mı?

Kafein bağımlılık yapar mı?

Herkes gün içinde normal olarak çay, kahve gibi içecekler tüketmektedir. Çoğu insanlar ise çikolata ve kola tüketimini › Yazının Devamı ..

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik nedir? Dış gebelik, normal gebelik gibi sperm hücresi ile yumurta hücresinin birleşmesi sonucu oluşur. › Yazının Devamı ..

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek yöntemi nasıl uygulanır? Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen birçok insan bu yöntemin bütün › Yazının Devamı ..