Kadınlar için sağlıklı ve tatlı atıştırmalıklar

Sağlıklı, faydalı yiyecek ve içecekler nelerdir ? Elbette hepimiz akşam 7 den sonra yediğimiz her şeyin sağlığa zararlı olduğunu ve kilo aldırdığını biliyoruz.

Sağlıklı, faydalı yiyecek ve içecekler nelerdir ?

Elbette hepimiz akşam 7 den sonra yediğimiz her şeyin sağlığa zararlı olduğunu ve kilo aldırdığını biliyoruz. Çoğu kadının belki bizim bile dediğimiz bir söz ‘ su içsem yarıyor bana anacım’ sözü… Burada biz bizeyiz hadi itiraf edelim o zaman. O yarayan ‘su’ kimi zaman harika bir çikolatalı pasta, kimi zaman çilekli dondurma, kimi zamanda fıstıklı çikolata olmuyor mu? Kesinlikle kendimizi suçlamayalım. Bilim adamları tarafından kanıtlanmış ve doğrulanmış bir şey var oda gece girdiğimiz tatlı krizleri! ‘Küçücük bir dilim pastadan bir şey olmaz ya’ ve ‘bir daha mı gelicez dünyaya be abicim’ diyerek gece yarısı yediğimiz tatlıların bize elektrik, yol, su olarak geri döneceğini belirtmek isterim. Pişman olmamak için hazırlanan şu kadınlar için sağlıklı ve tatlı atıştırmalıklar öneri listesine beraber bir göz atalım.


Bitter Çikolata: Az önce çikolata yemek zararlı demiştin diyeceğinizi biliyorum ama dikkatinizi çekerim ki bitter çikolata bu. %70 oranında kakao içeren bitter çikolatanın şeker oranı oldukça düşüktür. Yani gece saatlerde canınız çikolata çekerse sütlü çikolata yerine bitter tercih edin.
Kuru incir: Çoğumuzun evinde olan ama hep burun kıvrılan bir yiyecek olan kuru incir de kalorisi düşük atıştırmalıklardan. Eğer karnınız çok acıkmışsa bir parça peynir ve 2-3 adet kuru inciri birlikte tüketebilirsiniz.
Patlamış mısır: Çok uzaklardan yaşasın patlamış mısır yiyebileceğim dediğinizi duyar gibiyim. Yiyebilirsiniz ama yağsız ve tuzsuz olarak… Mikrodalga için hazırlanan mısır paketlerinden alıyorsanız içerisinde ki yağ, tuz, vanilya ve şeker oranlarına dikkat edin, kontrol etmeden almayın.
Süzme yoğurt: Süzme yoğurtta yüksek oranda protein vardır ve şeker oranı oldukça düşüktür. Dilerseniz süzme yoğurdun içine meyve dilimleyerek yiyebilirsiniz.
Taze meyveler: Kadınlar için sağlıklı atıştırmalıklar listesinde başta gelen taze meyvelere pek yabancı sayılmazsınız her diyet kitabı, kadınlar için sağlıklı yiyecekler sitesinde bu kısım mevcut. Hatta tüm diyetisyenlerin ağzında tüy bitti meyve yiyin diye. Şaka bir yana özellikle şeker tutkunuysanız, sizin için en sağlıklı atıştırmalık bir porsiyon meyve olacaktır. Tabi porsiyonlarına dikkat ederek tüketmek şartıyla…
Limonlu Su:  Kadınlar için sağlıklı içecekler listesinde bu seferde bir içecek var. Şeker ihtiyacınızı bastırmak için içeceğiniz asitli içecekler yerine büyük bir bardak suyun içine limon dilimleri ekleyip için. Fazladan 180 kalori almaktan kurtulun.
Yağsız Yiyecekler seçin:  Mesela tam yağlı süt ve yoğurt yerine az yağlı seçin. Kahveler şu sıralar herkesin vazgeçilmezi arasında 1 kupa tam yağlı sütten yapılmış latte yerine, yağsız sütten yapılmış olanı tercih edin. Bir büyük boy soğuk mocha frappuccino yerine, yağsız sütten yapılmış soğuk kahveleri tercih ederseniz, tam 270 kalori almayı önlemiş olacağınızı fark etmiş miydiniz?

Eğer inatla ben tatlı yemeden yapamam arkadaş diyorsanız size etkili bir yöntem daha söyleyeyim; telefon arka plan ekranınızı Adriana Lima ve Miranda Kerr yapın. Bakın bakalım haftada kaç kilo veriyorsunuz.

YORUMLARBir cevap yazın


Son Yazılan Sağlık Yazıları

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Özellikle son yıllar da doğurganlık, kadınlar üzerinde birçok sebep ile azaldığı gözlenmektedir. Her sağlıklı › Yazının Devamı ..

Kafein bağımlılık yapar mı?

Kafein bağımlılık yapar mı?

Herkes gün içinde normal olarak çay, kahve gibi içecekler tüketmektedir. Çoğu insanlar ise çikolata ve kola tüketimini › Yazının Devamı ..

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik nedir? Dış gebelik, normal gebelik gibi sperm hücresi ile yumurta hücresinin birleşmesi sonucu oluşur. › Yazının Devamı ..

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek yöntemi nasıl uygulanır? Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen birçok insan bu yöntemin bütün › Yazının Devamı ..