Kas geliştirmek için protein tozu kullanımı

Herkesin de bildiği gibi vücut çalışmalarında kas gelişimi için en gerekli olan besin proteindir. Kaslı bir vücut isteyenler protein ağırlıklı beslenmek zorundadırlar.

Herkesin de bildiği gibi vücut çalışmalarında kas gelişimi için en gerekli olan besin proteindir. Kaslı bir vücut isteyenler protein ağırlıklı beslenmek zorundadırlar. Yediğiniz gıdalardan alacağınız protein yeterli gelemeyebilir. Bu durumda protein tozu kullanımı tavsiye edilmektedir. Protein tozunun yanlış kullanımı ile herhangi bir zararlı etkisi olmaz. Doğru kullanıldığı taktirde kasların gelişmesinde büyük etkisi vardır.

Proteinin faydaları nelerdir?

 • Kasların büyümesine ve gelişmesine yardımcı olur.
 • Zedelenmiş kasların onarılmasını sağlar.
 • Protein, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.
 • Yaraların hızla iyileşmesini sağlar.

Kas geliştirmek için protein tozu kullanımı

Protein tozu nedir?

Protein tozu genel olarak peynir altı suyundan elde edilir. Peynir altı suyunun doğal yollarla işlenerek elde edilir. Yani vücudunuz için zararlı değil sağlıklıdır. Daha çok sporcuların daha fazla proteine ihtiyacı olanların kullandıkları bir besin takviyesidir. Her zaman her yerde protein tüketmekte biraz zorlanılacağı için yani pratik olduğundan daha çok tercih edilmektedir.

Protein tozu nasıl kullanılır?

 • Spora başlamadan yaklaşık bir saat önce kullanabilirsiniz.
 • Spor sonrasında su ile karıştırılan protein tozu kasların beslenmesine yardımcı olacaktır. Spor yaptıktan 30 – 60 dakika içerisinde protein tozlarının alınması için en uygun zaman dilimidir.
 • Sabahları aç bir şekilde tüketilen protein tozu da fazlasıyla etkili olacaktır.
 • Gece yatmadan önce protein tozu kullanımı kaslarım gelişmesine yardımcı olacaktır. Büyüme hormonun gece daha fazla salgılandığı bilinmektedir. Bu sebeple gece yatmadan önce protein tozu içmek fazlasıyla etkili olacaktır.
 • Protein tozu kullanımı spor yapmayanlar için kilo başına 0,8 gram olmalıdır. Sporcular için ise kilo başına 1,5 – 2 gram arasında olmalıdır.

Protein tozunun faydaları nelerdir?

 • Protein alımı sonrasında vücut proteinin sindirimini sağlamak için gerektiğinden daha fazla bir enerji harcamak zorunda kalır. Bu yüzden metabolizma daha hızlı çalışmaya başlar.
 • Vücut geliştirmek isteyenlerin ve sporcuların protein ihtiyacı normal bir insana göre daha fazladır. Bu protein ihtiyacını karşılamak için protein tozu kullanılabilmektedir.
 • Vücudun ihtiyacı kadar alınan protein büyümü hormonunun düzenli olmasına yardımcı olmaktadır. Büyüme hormonu eksikliği yaşanması durumunda metabolizma yavaşlamaktadır.

YORUMLARBir cevap yazın


Son Yazılan Sağlık Yazıları

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Özellikle son yıllar da doğurganlık, kadınlar üzerinde birçok sebep ile azaldığı gözlenmektedir. Her sağlıklı › Yazının Devamı ..

Kafein bağımlılık yapar mı?

Kafein bağımlılık yapar mı?

Herkes gün içinde normal olarak çay, kahve gibi içecekler tüketmektedir. Çoğu insanlar ise çikolata ve kola tüketimini › Yazının Devamı ..

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik nedir? Dış gebelik, normal gebelik gibi sperm hücresi ile yumurta hücresinin birleşmesi sonucu oluşur. › Yazının Devamı ..

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek yöntemi nasıl uygulanır? Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen birçok insan bu yöntemin bütün › Yazının Devamı ..