Spor yaparken kramp girmesi

Spor yapan birçok insanın karşılaştığı durumlardan biri de spor yaparken vücudun herhangi bir noktasına giren kramplardır.

Spor yapan birçok insanın karşılaştığı durumlardan biri de spor yaparken vücudun herhangi bir noktasına giren kramplardır. O an için çok sıkıntılı bir hal almakta ve spor ya tamamen ya da geçici olarak bırakılmak durumunda kalınmaktadır.

Kramp nedir?

Kramp kasların istem dışı kasılmasıyla birlikte gevşemesi hali olarak tanımlanmaktadır. Kaslarda oluşan krampları el ile dokunarak hissetmek mümkündür. Kramplar 8 saniye ile 10 dakika arasında sürebilmektedir. Bazı durumlarda daha uzun süre ile kramp yaşanması mümkündür.

Spor yaparken kramp giriyor

Kramp tedavisi

Kramp tedavisi masaj yaparak uygulanmaktadır. Hafif masajlar ve kramp giren bölgeye uygulana sıcaklıklar ile hafifletilebilir. Kasın rahatlaması ile birlikte kramp geçecektir. Kramplar biranda geçmez kaslar yavaş yavaş rahatlar ve daha sonra kramp geçer.

Spor yaparken kramp neden girer?

Spor yapılırken kramp girmesinin sebebi olarak, elektrolit ve minareli dengesizliği gösterilmektedir. Yani bu kanda bulunan vitaminlerin dengesizliği demektir. Son zamanlar da yapılan araştırmalarda ise kasın gerginliğini ayarlayan sinirler kramp üzerinde daha etkili olduğu söylenmektedir.

Aşırı yorgunluk ve sıvı kaybı yaşandığı durumlarda sıklıkla kramp sorunları yaşanmaktadır. Spor yaparken de kasların yorulması ile birlikte sıvı kaybı da yaşandığından sporlarda fazlası ile tekrarlanabilir.

Spor yaparken oluşan kramp nasıl geçer?

  • Spor yaparken oluşan krampları geçiştirmek için yapılabilecek en iyi şey bol sıvı tüketmektir.
  • Spor yaparken oluşan kramp baldırlarınızda ise ayağınızı kaval kemiğine doğru bakacak şekilde esnetebildiğiniz kadar esnetin.
  • Kramp giren kasa masaj yapmak krampı geçirmek için yardımcı olabilir.
  • Kramp uzun sürüyor ve sporu bırakmaya karar verdiyseniz kramp giren bölgeye sıcak uygulamalar yaparak kasların rahatlamasını sağlayın. Bu şekilde krampları geçirmek mümkün olacaktır. Fakat bunu spor yaparken yapamayacağınız için spor sonrası bir tedavidir.

YORUMLARBir cevap yazın


Son Yazılan Sağlık Yazıları

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Özellikle son yıllar da doğurganlık, kadınlar üzerinde birçok sebep ile azaldığı gözlenmektedir. Her sağlıklı › Yazının Devamı ..

Kafein bağımlılık yapar mı?

Kafein bağımlılık yapar mı?

Herkes gün içinde normal olarak çay, kahve gibi içecekler tüketmektedir. Çoğu insanlar ise çikolata ve kola tüketimini › Yazının Devamı ..

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik nedir? Dış gebelik, normal gebelik gibi sperm hücresi ile yumurta hücresinin birleşmesi sonucu oluşur. › Yazının Devamı ..

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek yöntemi nasıl uygulanır? Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen birçok insan bu yöntemin bütün › Yazının Devamı ..