Unutkanlık için besin önerileri

Unutkanlık için ne yapmalı? Beslenmemiz direkt olarak sağlığımıza etki eder.

Unutkanlık için ne yapmalı?

Beslenmemiz direkt olarak sağlığımıza etki eder. Tükettiğimiz doymuş yağ bakımından zengin yiyecekler, kolesterol gibi fazlalaştığında olumsuz sonuçlar oluşturabilecek maddelerin artmasına, damar çeperlerinde birikerek kan akışının dengesizleşmesine neden olmaktadır. Damarlardan geçen kan oranının azalması, beyne giden kan miktarında azalmaların olmasına neden olmaktadır. Bu durum, beyin hücrelerinin yeterli oksijen alamamasına neden olur. Yeterli oksijen alamayan hücreler, pek çok problemi de beraberinde getirecektir. Bu problemlerin biri de hafıza ile ilgili sorunlardır.

Unutkanlık, sadece beyin hücrelerinin yeterli oksijen alamamasıyla ortaya çıkan bir durum değildir. Bunun yanında sağlıksız beslenme, pek çok yönüyle olumsuz durumların oluşmasına neden olacaktır. Unutkanlık için ne yemeli? sorusunun cevabına gelecek olursak:

Unutkanlık için besin önerileri

Beynimizin sağlıklı bir seviyede kalmasına yardımcı olmak adına, ona ihtiyaç duyduğu besin ögelerini sunmak zorundayız. Bu noktada önemli besin ögeleri arasında yer alan omega yağ asitleri, antioksidan maddeler, vitamin ve mineraller olarak ifade edebiliriz. Beynimizin unutkanlığa karşı kendini koruması ve bizi böylesi bir problemle yüzleştirmemesi adına yapılacak en doğru adım bu maddelerden tüketmek olacaktır.

Unutkanlık için şifalı bitkiler içerisinde yer alan bitkilerden biri yaban mersinidir. Yaban mersini, hücrelerimizin gerçekleştirdiği tepkimeler sonrasında ortaya çıkan zararlı maddelerin bizlere zarar vermesi dolayısıyla ortaya çıkan yaşa bağlı unutkanlığın ortadan kaldırılmasında etkin rol oynayan bir besindir. Aynı zamanda yaban mersini düzenli olarak tüketilerek, öğrenme kapasitesinin artırılabileceği de bilimsel anlamda kanıtlanmış bir bilgidir.

– Hafızanın uzun dönemde korunması adına haftada 2 ya da 3 öğün mutlaka deniz balığı tüketilmesi unutkanlık için öneriler içerisinde yer almaktadır. Bu durum, beynimizin ihtiyaç duyduğu omega 3 gibi yağ asitlerini almasında etkin rol oynayacaktır.

– Ceviz, fındık, badem, ay çekirdeği, yer fıstığı, kaju, susam, keten tohumu gibi kuru yemişlerin tüketilmesi de hafızanın güçlendirilmesinde etkin bir rol üstlenecektir. Bu besinler de unutkanlık için vitamin içerisinde barındırır, bunlar E vitamini ve yağ asitleri dolayısıyla beyne ihtiyaç duyduğu besin ögelerini sunmakta olan gıda ürünleridir.

– Kepekli tahıllar, kötü kolesterolün düşürülmesinde olumlu etki sağlar. Beyne giden oksijen miktarının zamanla azalmaması adına, uzun dönemde beyni koruyacak bir adım atarak beyaz ekmek yerine kepekli tahıllı ekmeklerin tüketilmesi önerilmektedir.

– Bunun yanında nar suyu, içerdiği yüksek antioksidan oranı dolayısıyla beynimizi ve tüm vücudumuzu serbest radikallere karşı korumakta olan bir maddedir. Beynimizin zarar görmesini önlemek adına nar suyunun içilmesi de gerekli bir işlemdir.

– Bunun yanında her taşın altından çıkmakta olan unutkanlık için içecek önerisi içerisinde yeşil çay verilebilir, antioksidan oranı güçlü bir bitki olmasından dolayı demlenmiş olarak, sıcak ya da soğuk şeklinde tüketilmesi gereken bir bitkidir. Aynı zamanda kafein içeriği dolayısıyla sinirsel uyarımı hızlandırıp, daha kolay odaklanma sağlamaktadır yeşil çay.

– Ayrıca bitter çikolata da unutkanlığın azalmasında kafein içeriği dolayısıyla etkili olmaktadır. tüketmek istediğimizde kakao oranı % 55-60 olan bir bitter çikolatadan günde 10-15 gram aralığında tüketmemiz günlük çikolata ihtiyacımız için yeterli olacaktır.

Unutkanlık için yiyecek olan ıspanak da içerdiği folik asit ve diğer mineraller dolayısıyla oldukça dikkat çekici bir besindir. Alzheimer gibi hastalıkların uzun dönemde ortaya çıkmasını önlemek adına folik asit ve diğer mineralleri içermesi dolayısıyla sıklıkla tüketilmesi önerilen ıspanak, unutkanlığın tedavisi için kullanılan besinler arasında ilk sırada yer almakta olan bir besindir.

– Antioksidan madde içeriği bakımından zengin olan elma, brokoli ve kırmızı soğan da hafızanın korunması, beynin işlevlerinin zarar görmemesi adına tüketilmesi gereken besinler sıralamasında yerini alan besin ögeleridir.

– Likopen içeriği bakımından zengin olduğu bilinen domates de güçlü bir antioksidan olmasıyla dikkat çekmektedir. Bu nedenle serbest radikaller dolayısıyla hücre tahribatının azalmasında yardımcı olmaktadır domates.

YORUMLARBir cevap yazın


Son Yazılan Sağlık Yazıları

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Özellikle son yıllar da doğurganlık, kadınlar üzerinde birçok sebep ile azaldığı gözlenmektedir. Her sağlıklı › Yazının Devamı ..

Kafein bağımlılık yapar mı?

Kafein bağımlılık yapar mı?

Herkes gün içinde normal olarak çay, kahve gibi içecekler tüketmektedir. Çoğu insanlar ise çikolata ve kola tüketimini › Yazının Devamı ..

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik nedir? Dış gebelik, normal gebelik gibi sperm hücresi ile yumurta hücresinin birleşmesi sonucu oluşur. › Yazının Devamı ..

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek yöntemi nasıl uygulanır? Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen birçok insan bu yöntemin bütün › Yazının Devamı ..