Diyet yaparken motivasyonu korumak

Diyet yaparken motivasyon nasıl korunur ? Diyet sadece yememek içmemek değildir. Bu algının kırılması günümüz için çok önemlidir.

Diyet yaparken motivasyon nasıl korunur ?

Diyet sadece yememek içmemek değildir. Bu algının kırılması günümüz için çok önemlidir. Özellikle Türk halkının diyete bakış açısı tartışmaya açık konuların başında gelmektedir. Pazartesi başlanıp Salı bozulan diyetler.. 3 günlük şok diyet denilip vücudumuzu şoka sokan yeme bozuklukları.. Bunlar halkımızı bilinçlendirmemiz gereken konuların başında gelmektdir. Diyet aç kalmak değil diyet bir yaşam şeklidir. Yani zayıf olan bir insan da sağlıklı kalmak için diyet yapabilir. Ya da kilolu bir insan sadece diyetle kilo veremez yanına mutlaka egzersizi de eklemelidir. Diyet yaparken motivasyonu korumak diyete başlamaktan daha önemlidir. Kilo vereceğine ve daha sağlıklı kalacağına inanmak bu motivasyonu sağlamak için başlangıç olabilir. Kilo görüntü bozukluğundan öte bir sağlık bozukluğudur. Kilo vermek gerçekten kolaydır fakat bu kilonun kontrolünü sağlamak işin ikinci kısmı olarak büyük önem taşımaktadır.

Diyet aşamalarla seyretmektedir. Kilo verimi ilk zamanlarda gözle görülür bir biçimdedir. Fakat belli bir zaman sonra kilo vermek yavaşlayınca diyette motivasyon düşmekte ve kişiler ya diyeti sonlandırmakta ya da inançsız bir şekilde devam ettirmektedir. Diyetisyenle kilo takibi bu açıdan önemlidir. Çünkü insanlarımız bilinçsiz. Kilo kontrolünden ziyade hızlı kilo vermekle uğraştığımız için sağlığımız bozuluyor ve bazen geri dönülmez sonuçlar, ölümler meydana geliyor. İnsanlar bilgilendirilerek diyet anlatılmalı ve aşamaları gözlemlenmelidir. Diyete ek olarak yapılan egzersiz en az diyet kadar önemlidir. Sadece diyet ya da sadece egzersiz kilo vermede yeterli gelmemiş ve en iyi sonucun egzersizle diyetin beraber yapıldığı durumlarda alındığı saptanmıştır. Diyette motivasyonu sağlamak hem kişi tarafından hem de kişinin ailesi tarafından sağlanabilir. Ailede kilo ile ilgili kırıcı konuşmalar motivasyonu düşürdüğü gibi kişinin bunalıma girmesine de sebep olabilir. Artık obez bir nesil yetiştiriyoruz. Fast food, hazır gıdalar çocuklarımızı ve bizi şişmanlatıyor biz de buna seyirci kalıyoruz. En azından çocuklarımızın yeme alışkanlığında uygulayacağımız ufak değişiklikler onların ileriki hayatları için önemli olabilir.

Sağlıklı bir şekilde nasıl kilo verebilirim ?

Kilo bir sorun değil,değiştirilebilir bir durumdur. Öncelikle kilo nedenini araştırmak kilo verimi için çok önemlidir. Çünkü kilonun altında yatan sorunlar bazen diyetle kapatılmayacak biçimde olabilir. Kalp rahatsızlıkları,tiroid sorunları kilo alımını artırmakta ve bu sorunlar diyetle düzeltilememektedir. Vücut kitle indeksi çok yüksek olan insanlar öncelikle sağlık taramasından geçmelidir. Şişman olmak kader değildir hele ki bilimin ışığında ilerlediğimiz şu dönemde. Kilo vermeye başladıktan sonra bu kiloyu kontrol etmek için  en az iki ay yüksek miktarlarda sağlıklı bir şekilde kilo vermek diye bir olay olmayacaktır, bu bilinmelidir. Yani bu kilo verememek değil verilen kiloyu sabitlemektir. Kısa süre içinde verilen kiloların sabitlenme yapılamadığı bilinmektedir. Diyetin bütün aşamalarından geçmeden ve spor yapmadan sağlıklı bir şekilde kilo vermek mümkün değildir. Bunu insanlara aktararak bilinçlendirilmeli ve özellikle küçük bölgelerde yapılan çalışmalarla güçlendirmeliyiz. Kilo vermek sanıldığı gibi bir ütopya değildir.

YORUMLARBir cevap yazın


Son Yazılan Sağlık Yazıları

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Özellikle son yıllar da doğurganlık, kadınlar üzerinde birçok sebep ile azaldığı gözlenmektedir. Her sağlıklı › Yazının Devamı ..

Kafein bağımlılık yapar mı?

Kafein bağımlılık yapar mı?

Herkes gün içinde normal olarak çay, kahve gibi içecekler tüketmektedir. Çoğu insanlar ise çikolata ve kola tüketimini › Yazının Devamı ..

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik nedir? Dış gebelik, normal gebelik gibi sperm hücresi ile yumurta hücresinin birleşmesi sonucu oluşur. › Yazının Devamı ..

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek yöntemi nasıl uygulanır? Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen birçok insan bu yöntemin bütün › Yazının Devamı ..