Mental sağlık için spor yapmak

Bu yazımızda mental sağlık için spor yapmak ve mental sağlık için spor yapmanın faydaları hakkında detaylı bilgiler verilecektir.

Bu yazımızda mental sağlık için spor yapmak ve mental sağlık için spor yapmanın faydaları hakkında detaylı bilgiler verilecektir. Baştan sona kadar okuyarak aklınızda bulunan soruların konusu mental sağlık için spor yapmak yazısını okuyunca gidereceğinizi umuyoruz.

Mental nedir ?

Mental’in sözlük anlamı :  Zeka, akıl, ruhsal, zihinsel anlamlarına gelmektedir.

Artık ön bilgilendirmelerden sonra yazımız başlıyor:

Mental sağlık için neler yapmalıyız?

Sağlıklı bir kalp ve esnek eklemlere sahip olmak hayatımız için önemli iki unsurdur. Fiziksel aktivitelerin vücudumuz için faydası anlatmakla bitmez. Vücudumuzun olduğu kadar ruh sağlımız içinde son derece faydalıdır. Çağımızda birçok insan depresyon bunalım aşırı stres gibi rahatsızlıklara kapılmaktadır nedeni ise stresin yoğun olduğu gündelik yaşam sağlık besinlerdir. Bunun çözümü de tabii ki spor yaparak stresi atmaktan geçer.

Uzmanların ruh sağlığı üzerine yaptıkları uzun araştırmalar sonucunda beyinde ki kimyasal maddelerin düzenli çalışması sonucunda depresyon gibi rahatsızlıkların ortadan kalktığını yani depresyon gibi hastalıkların tek nedenin aşırı stres sonucu beyinin kimyasal yapısının bozulması olarak açıklamışlardır bunun tedavisi de stresten uzaklaşmak spor yapmak hareket etmekten geçeceğini söylemektedirler. Egzersizler ve fiziksel aktivitelerin faydalarından bir kaçına örnek verecek olursak daha az gerginlik, stres ve zihinsel yorgunluktan arınmak. Doğal bir enerji artışı ile iyileştirilmiş bir bedene sahip olmak. Güzel, düzenli bir uyku çekmek. Bunun sonucu olarak başarı duygusunun artışı yaşam ve motivasyon odaklanmasında gözle görüşür bir artış olmasıdır. Daha az öfke veya hayal kırıklığından kurtulmak, Sağlıklı bir iştah daha iyi sosyal yaşam ve eğlenceli bir karaktere sahip olmaktır.

Çoğu insan yeni bir şey yapmaya başlayınca endişeli olur. Arkadaşlarınız, aileniz ve uzmanlardan pratik ve duygusal destek gerçekten işe yarıyor ve zamanla kendinize ait bir öz güvene sahip oluyorsunuz. Başarısızlık korkusu yenmek için yeni başlayanlar sınıfında başlayın daha sonra gelişmiş sınıfa geçin. Gerçekçi hedefler koyun – bir 1km yürüyüş ya da koşu ile yeni çalışan program başlar, daha sonra yavaş yavaş artacaktır. Para bir endişe maliyet midir? Birçok belediye spor salonları ve eğlence merkezleri de indirimli fiyatlar sunuyoruz. Alternatif olarak, ucuz bir aktivite seçin. Stres Bu yaşamın normal bir parçasıdır. Aktif spor yapılması onunla başa çıkmaya yardımcı olabilir. Üreten egzersiz doğal kimyasallar yüzünüzde bir gülümseme koymaya yardımcı olabilir, unutmayın. Düşük duygu eğer kendinizi motive etmekte zorlanıyorsanız aşağılık hissediyorum diyorsanız Bazen destek için arkadaşlarına sorabilirsiniz. Eğer yardımcı olmaları yetmiyorsa farklı bir fiziksel aktivite deneyin. Bunun gibi birçok ruhsal sorunun çözümü spordan geçer.

Sonuç olarak mental sağlık için spor yapmak cümlesini hayatınıza sokup düzenli bir spor hayatına geçerseniz emin olun bir çok şey kazanacaksınız.

Spor yapmanın mental sağlık için faydaları nelerdir ?

  • Yeni motivasyon sayesinde orijinal motivasyonu yüksek bir karakter meydan getireceksiniz.
  • Eğlenceli bir karaktere sahip olacak eski pasif görünümüz den eser kalmayacak aktif bir insan olarak etrafınız tarafından çok sevilecek ve saygı duyulan bir kişi olacaksınız.
  • Eğer bir çalışan iseniz iş hayatınızda başarıdan başarıya koşacak motivasyonunuz artacak ve mutluluk hormonu salgınız artacaktır daha mutlu daha güçlü bir ruhsal yapıya sahip bir birey olmak istiyorsanız spor yapmayı asla ihmal etmeyin.

YORUMLAR


  1. Zafer

    Yıllardır kendi kendime notlar tutar hayatımı nasıl daha iyi kılabilirim diye düşünür dururdum. Resmen duygularıma tercüme olmuşsunuz çok etkili çok doğru bir makale teşekkür ederim

Bir cevap yazın


Son Yazılan Sağlık Yazıları

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Özellikle son yıllar da doğurganlık, kadınlar üzerinde birçok sebep ile azaldığı gözlenmektedir. Her sağlıklı › Yazının Devamı ..

Kafein bağımlılık yapar mı?

Kafein bağımlılık yapar mı?

Herkes gün içinde normal olarak çay, kahve gibi içecekler tüketmektedir. Çoğu insanlar ise çikolata ve kola tüketimini › Yazının Devamı ..

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik nedir? Dış gebelik, normal gebelik gibi sperm hücresi ile yumurta hücresinin birleşmesi sonucu oluşur. › Yazının Devamı ..

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek yöntemi nasıl uygulanır? Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen birçok insan bu yöntemin bütün › Yazının Devamı ..