Diyetle başa çıkmanın yolları

Diyet yapmak her insanın becerebileceği  bir iş değildir.

Diyet yapmak her insanın becerebileceği  bir iş değildir. Hele ki ülkemizde kısa süreli şok diyetler adı altında ortaya çıkarılan ve insan sağlığını tehlikeye atan, neredeyse 3 gün hiçbir şey yedirmeyen bu diyetlerden sonra insanların diyetlere bakış açıları değişmiştir. Diyete ölümcül gözle bakan halk bu konuda kendini geliştirememiştir. Yapılan çalışmalar da bilinçlenmeyi sağlayamadığı için bir arpa boyu yol kat edilememiştir. Diyetisyenlerin de yetersiz kalması ve istihdam sağlanamaması nedeniyle halk bilinçsiz olmaya devam etmiştir. Diyet bir zayıflama aracı olarak düşünülmemelidir. Hele ki sporsuz yapılan diyet sizi yerinizde saydırır. Zayıflama olayı aslında oldukça basit bir kavramdır. Aldığınız kaloriden fazlasını harcamak. Eğer siz kalori harcamıyorsanız , hareketsiz bir hayatınız varsa diyet yapmanız pek e bir yarar sağlamayacaktır.

Diyet

İdeal diyet nasıl olmalıdır?

İdeal diyet evet zor bir olaydır. Kendinize hakim olmanız esasına dayanır. Diyetle başa çıkmanın yolları nefsinize hakim olabilmenizle başlar. Elbette canınız bir şeyler yemek isteyecek , bunu engelleyemeyiz.  Ama bu isteği bastırdığınız sürece başarılı olacağınız unutulmamalıdır. Yiyeceğiniz yiyecekler belliyse ve siz bunun dışına çıkıyorsanız diyetle başa çıkmanız zorlaşacaktır. Diyetisyen vasıtasıyla bilinçlenmek de diyetle başa çıkmanın yollarından biridir. Eğer ne yiyip ne içmeyeceğinizi kendi başınıza belirliyorsanız bu sizi zorlayacaktır. Birisiyle ortak çalışma yürütmek üzerinizdeki yükü azaltacağı gibi kilo vermenize yardımı yüksek olacaktır.  Listenize uyumlu olmak ve mutlaka ama mutlaka egzersiz yapmak diyetin başlıca kurallarındandır. Düşmek istediğiniz kiloyu düşünmek size başa çıkmada yardımcı olabilir. Eğer ki çok etkileniyorsanız bir psikologla da çalışabilirsiniz. Çünkü  fazla kilo öyle bir şeydir ki insanlardan soyutlanmanıza bile neden olabilir. Kendinizi sevmemenize , nefret etmenize kadar giden bu yolda uzman yardımı almak size oldukça kolaylık sağlayacaktır. Ailenizle bu sıkıntınızı paylaşmanız da üzerinizdeki yükü bir nebze de olsa azaltacaktır.

Diyet yaparken zorlanıyorum. Dayanamıyorum mu diyorsunuz?

Diyet yolculuğu oldukça uzundur.  Bazen moraliniz bozulacak ve kilo vermediğinizi düşüneceksiniz. Aynada kendinizi b1eğenmeniz de oldukça zaman alacaktır ve bu durumu bilmeniz sizi biraz rahatlatacaktır. İnternet üzerinden fazla kilo veren insanların hayatlarını okumak onlarda ilham almak da diyetle başa çıkma yollarından birisi olarak tercih edilebilir. Damdan düşenin halini damdan düşen anlar yani bu zorluğu en iyi anlayacak insan yine sizin sıkıntınızı yaşamış olan insandır. İstediğiniz kiloya düşmeniz belki aylar belki birkaç yılınızı bile alabilir. Çünkü aslında diyet bir yaşam biçimidir. Yani siz kilonuzu verdikten sonra bu kiloyu koruma amacıyla sağlıklı yaşam kurallarınıza uymazsanız aynı kiloyu hatta daha bile fazlasını almanız kaçınılmazdır. Diyeti zayıflama olarak görmeyip yaşam biçiminiz haline getirerek farkında olmadan diyet yapabilirsiniz. Gözünüzde büyütmeden bunun sizin için en uygun yol olduğunu bilerek başa çıkma yöntemlerinizi artırabilir sizin gibi diyet yapan arkadaşlarınızla konuşup yardımlaşabilirsiniz.

YORUMLARBir cevap yazın


Son Yazılan Sağlık Yazıları

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Özellikle son yıllar da doğurganlık, kadınlar üzerinde birçok sebep ile azaldığı gözlenmektedir. Her sağlıklı › Yazının Devamı ..

Kafein bağımlılık yapar mı?

Kafein bağımlılık yapar mı?

Herkes gün içinde normal olarak çay, kahve gibi içecekler tüketmektedir. Çoğu insanlar ise çikolata ve kola tüketimini › Yazının Devamı ..

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik nedir? Dış gebelik, normal gebelik gibi sperm hücresi ile yumurta hücresinin birleşmesi sonucu oluşur. › Yazının Devamı ..

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek yöntemi nasıl uygulanır? Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen birçok insan bu yöntemin bütün › Yazının Devamı ..