Hamilelikte spor yapmak

Dünyaya yeni bir can getirmek kim bilir ne hoş bir duygudur. Karnınızda büyüyen yeni  ve küçük canlı şüphesiz sizi başka bir insan yapacaktır.

Dünyaya yeni bir can getirmek kim bilir ne hoş bir duygudur. Karnınızda büyüyen yeni  ve küçük canlı şüphesiz sizi başka bir insan yapacaktır. Onunla yeniden büyüyecek, geçtiğiniz yolları tekrar yürüyeceksiniz. Bunları yaparken ona ev sahipliği yapan bedeninizin en az kiloyla hamileliği geçirmeyi  tabi ki herkes ister. Yalnız bu durum sadece yemek yemeyle alakalı değildir. Bilinenin aksine bebekler sizin aldığınız besinlerin sadece bir kısmını kendilerine alabilirler. Bu bağlamda karşımıza çıkan en önemli cümle hamilelikte spor yapmak olarak karşımıza çıkar. Özellikle hamilelik döneminde pilates yapmak hem bebek hem de anne üzerine etkilidir. Annenin doğumunu kolaylaştıran ve bebeğin plesenta içinde daha rahat hareket etmesini sağlayan bu  spor günümüzde de iyice yaygınlaşmıştır.

Hamilelikte kilo kontrolü nasıl sağlanır ?

Hamilelik ve spor birbirini tamamlayan unsurlar olmakla beraber hamilelik döneminde yapılan sporun kilo vermeyi kolaylaştırdığı da bilinmektedir. Yani doğum sonrası kilolarınızdan korkuyorsanız hamilelik döneminde yapacağınız sporun doğum sonrasına da etki edeceğini bilmelisiniz. Özellikle şu dönemlerde profesyonelce yapılan hamilelik egzersizleri çiftler halinde yapılmaktadır. Anne dışında doğumda büyük bir motive edici rol oynayan baba da bu egzersizlere katılmaktadır. Anneye verilen destek, motive edici konuşmalar doğumu kolaylaştıracak ve annenin en az acıyla doğumu atlatması sağlanacaktır. Hamilelikte spor yapmanın önemi hakkında olumsuz görüş belirten uzman neredeyse kalmamıştır. Diyetisyenler de hamilelikte kilo kontrolü ile uğraşırken diyete mutlaka spor eklemektedirler. Sadece yemeği düzenleyerek ya da sadece spor yaparak bu alınan kiloları vermek sıkıntı olabilir. Çünkü bu kadar kalıcı olan başka bir kilo alma yöntemi yoktur. Eğer ilk aylarda vücudunuzu deneye sokamazsanız daha sonraki aşamalarda bu kiloyu vermek daha da zorlaşacaktır. Hamilelik kilosu 10-15 kg arası olmalıdır. Daha fazla alınan kilolar bebeği kötü etkilemekte ve vücudu deforme etmektedir. Yanlış algılanan şeylerin başında gelen ‘ye de bebeğe et olsun’ kanısının artık terk edildiğini düşünmekteyiz. Çünkü bebek sizin kilolarınızı değil yediğiniz besinlerin içerisindeki vitamin,mineral,protein değerlerini almaktadır. Bu et olsun diye yenilen besinler fazla kiloyu doğurmakta ve hamilelik ve spor kavramlarını birbirinden ayrılmayan iki parça haline getirmektedir.

İnsanlar artık bilinçleniyor. Eski dönem alışkanlıkları yavaş yavaş kendini modern bilimin kollarına bırakıyor. Artık kadınlar hamilelik kilolarını bebeğe bağlamayı bırakıp bu kiloları vermenin yollarını bulmalılar. Ülkenin hemen hemen bütün şehirlerinde, bölgelerinde hamilelere özel spor , pilates yapılmaktadır. Evinize yakın salon bile bulabilirsiniz. Ama internet üzerinden yapılan piltes, egzersiz çalışmaları yeterli bilgiye sahip olunmadığı için zarar verici olabilir. Bu konuda bir uzman gözetiminde çalışmak hem size hem de bebeğe gelecek zararı minimum düzeye indirmenize yardımcı olur. Birebir çalışabileceğiniz spor hocaları bulunmaktadır. Yeterli birikime sahip olduğunu düşünüyorsanız hemen kilolarınızdan kurtulun derim. Tabi ki yaptığınız spora uygun bir diyetle sürdürmelisiniz.

YORUMLARBir cevap yazın


Son Yazılan Sağlık Yazıları

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Özellikle son yıllar da doğurganlık, kadınlar üzerinde birçok sebep ile azaldığı gözlenmektedir. Her sağlıklı › Yazının Devamı ..

Kafein bağımlılık yapar mı?

Kafein bağımlılık yapar mı?

Herkes gün içinde normal olarak çay, kahve gibi içecekler tüketmektedir. Çoğu insanlar ise çikolata ve kola tüketimini › Yazının Devamı ..

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik nedir? Dış gebelik, normal gebelik gibi sperm hücresi ile yumurta hücresinin birleşmesi sonucu oluşur. › Yazının Devamı ..

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek yöntemi nasıl uygulanır? Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen birçok insan bu yöntemin bütün › Yazının Devamı ..