Isınma hareketleri hakkında bilmediklerimiz

Isınma hareketlerinin önemi hakkında bilmediklerimiz neler ? Spor yapmak artık yaşamamızın vazgeçilmez parçası olma yolundadır.

Isınma hareketlerinin önemi hakkında bilmediklerimiz neler ?

Spor yapmak artık yaşamamızın vazgeçilmez parçası olma yolundadır. Yaz aylarının gelmesi ile birlikte insanlar kendilerini diyetle kilo vermek amacıyla spor salonuna atmaktadırlar. Kışın alınan kiloları verme çabası kendini artık iyice hissettiriyor. Spor salonuna giden insanlar ısınma hareketleri hakkında az çok bilgi sahibidirler. Isınma hareketlerinin önemi hakkında bilmedikleriniz spor yaşantınızı doğrudan etkileyebilir. Doğru şekilde ısınma hareketleri yapılmazsa vücutta incinecek hatta ileri ki dönemlerde çatlayacak bölgeler olabilir. Spor hocaları hangi dalda olursa olsun ısınma hareketleriyle başlamaktadırlar. Eğer ki siz sporunuza bu şekilde başlamıyorsanız bu uyarıda bulunmalısınız. Spor esnasında çalıştırılacak yerlerin hazırlanması olarak hayatımızda büyük yeri olan ısınma hareketleri şu dönemlerde küçük çocuklar tarafından bile bilinmektedir. Doğru hareketler ile vücudun hamlaması , bölgelerin incinmesi engellenebilir. Pilates, fitness gibi sporlarda özellikler bölgeler çalıştığı için spor yapmadan önce ısınma hareketlerinin önemi ortaya çıkmaktadır.

Isınma hareketleri hakkında bilmediklerimiz eğer profesyonel bir sporla uğraşıyorsanız sizi zor duruma sokacaktır. Voleybolcular maç öncesi ısınma hareketleri olarak parmak pas, manşet , smaç çalışmaları yapmaktadırlar. Maç sırasında en çok çalıştırılan bölgelere ait çalışmalar olmaktadır. Futbolcular da bacak hareketlerini güçlendirici çalışmalar yapmaktadırlar. Kafa pası şeklinde ısınma hareketleri de yapılabilmektedir. Pilates, fitness şeklinde olan sporlar öncesinde de baş ısınmaları, kol ısınmaları ve bacak ısınmaları öncelikli olmaktadır. Sporcular genel olarak bu işe kaytaracak bir şey gibi bakmaktadırlar. Önemi tam olarak kavranamamıştır . Ama yapılan araştırmalar özellikle sakatlık yaşayan ve rehabilitasyon aşamasından geçmiş sporcuların tekrar hazırlanması için çok önemlidir. İki tip ısınma çeşidi vardır: lokal ve genel ısınma. Genel ısınma tüm vücut olarak yarışmaya veya antrenmana hazırlık aşamasıdır. Lokal ısınma ise ısınma hakkında bilmedikleriniz arasında en başlarda yer almaktadır. Özellikle yaralanmalar sakatlanmalar sonrası sakatlanan bölgenin  tekrar yarışmalara hazırlanması şeklinde olmaktadır. Isınma hareketlerinin süresi yapılan spora değişiklik göstermekle birlikte en az 10 dk en fazla da 30 dk olmaktadır. Buna sporcu koçları karar vermektedirler. Isınma hareketleri  takım halinde yapılan,bireysel yapılan şeklinde de ayrılmaktadır. Takımla yapılan ısınma hareketleri genel etki yaratmaktadır. Bireysel sporlarda daha farklı ısınma hareketleri olmaktadır. Kişinin yaptığı spor çeşidine göre düzenlenmektedir.

Isınma hareketlerinin önemi sporcular tarafından deneme-yanılma yöntemiyle anlaşılmaktadır.Yani sakatlanana kadar bu önemi fark edememektedirler. Bu da hiç istenmeyen durumlardandır. Isınmanın önemi kavranmadığı gibi soğuma hareketleri de çoğu kesim tarafından bilinmemektedir. Vücudun yapılan egzersiz sonucunda yorgunluk hissetmemesi ve laktik asit seviyesinin düzenlenmesi açısından önemli bir aktif dinlenme şeklidir. Antrenman sonrası soğuma mutlaka yapılmalıdır. Teknoloji aletleri bile ısıtıldığı gibi soğutuluyorsa insan vücudu da aynı şekilde soğutulmalıdır. Soğuma hareketleri minimum 10 dk tutulmalıdır. Maçlar sonrası yapılan ufak spor hareketleri bile soğuma için yeterlidir. Soğuma toparlanmanın daha çabuk olmasını sağlar ve hamlama olayını ortadan kaldırır. Sporcuların ısınma ve soğuma hareketlerini yeterince önemsemeleri gerekmektedir.

YORUMLARBir cevap yazın


Son Yazılan Sağlık Yazıları

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Özellikle son yıllar da doğurganlık, kadınlar üzerinde birçok sebep ile azaldığı gözlenmektedir. Her sağlıklı › Yazının Devamı ..

Kafein bağımlılık yapar mı?

Kafein bağımlılık yapar mı?

Herkes gün içinde normal olarak çay, kahve gibi içecekler tüketmektedir. Çoğu insanlar ise çikolata ve kola tüketimini › Yazının Devamı ..

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik nedir? Dış gebelik, normal gebelik gibi sperm hücresi ile yumurta hücresinin birleşmesi sonucu oluşur. › Yazının Devamı ..

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek yöntemi nasıl uygulanır? Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen birçok insan bu yöntemin bütün › Yazının Devamı ..