Koşu performansını artırmak için öneriler

Koşu hızı nasıl artırılır ? Her yaşta insanın kolaylıkla yapabileceği sporların başında koşu gelmektedir.

Koşu hızı nasıl artırılır ?

Her yaşta insanın kolaylıkla yapabileceği sporların başında koşu gelmektedir. Burada en önemli unsur koşu performansını artırmak için önerileri özümseyebilmektir. Profesyonelce yapılabileceği gibi amatör olarak da koşu sporuyla ilgilenen çok insan vardır. Okuluna , işine koşarak giden insanlar varken koşu sporunun hayatımızın içerisinde olduğunu kimse inkar edemez. Herkes rahat koşabildiği bir koşu hızı vardır. Bu hız kişiden kişiye değişmekle birlikte belirli kurallarla artırılabilir. Tabi ki yaş , cinsiyet, sosyal durum gibi faktörler göz ardı edilmemelidir. Koşu, sağlık açısından vücudu toparlayan , forma sokan bir spor dalıdır. Ve yapılması bir maliyet gerektirmediği, bütçeyi sarsmadığı için daha çok tercih edilmektedir. Spor ayakkabı üreticileri bile bu dala özgü olarak koşu ayakkabıları üretmiştir. Koşu eşofmanları diye bir sektör bile oluşmuştur. Dilediğiniz ekipmanları toparlayıp istediğiniz şekilde koşmaya başlayabilirsiniz. Koşu serbest şekilde olabileceği gibi tempolu da olabilmektedir. Yavaş tempo, orta tempo, yüksek tempo gibi seçenekler bulunmaktadır. Kendi nabız atımınıza göre bünyeyi sarsmayacak şekilde koşmaya başlayabilirsiniz. Kendinizi tanımak her spor dalında olduğu gibi koşu sporunda da büyük önem taşımaktadır.

Hızlı koşmak için öneriler

Her insanı koşu hızı normal koşullarda bellidir fakat extrem koşullar yaratarak bu hızınızı artırabilirsiniz.Koşu performansını artırmak için öneriler verilirken kişinin vücut durumunu da göz önünde bulundurmak gerekir. Mesela zor koşullarda, yokuş yukarı gibi yüzeylerde koşmak koşu hızını artıran etkenlerdendir .Fakat bu zamana kadar hiç koşmamış kişiye bu öneride bulunursanız nefes tıkanması yaşaması hatta daha ileri kötü durumlar yaşanabilir. Bu nedenle koşu hızını artırmak için öneriler bireye özgü olmalıdır. Eğer uzun soluklu koşan biriyseniz yani bünyeniz alışıksa koşullarınızı zorlaştırabilirsiniz. Yavaş başlayıp arada hızlı ataklar yaparak koşabilirsiniz. Bu aralıklar size kalmıştır. Kendinizi iyi hissetmenize göre düzenleyebilirsiniz. Koşarken aldığınız pozisyonda çok önemlidir. Kollarınızı açma şekliniz ve öne doğru eğilmeniz koşu hızınızı artıracaktır. Koşu dışında yapacağınız egzersizlerle bacak,karın, kol kaslarınızı çalıştırmanız koşu performansınıza katkıda bulunacaktır. Koşuya başlamadan önce mutlaka ısınma hareketi yapmalısınız. Bu hareketler sakatlanmanızı engelleyecek ve daha rahat koşmanızı sağlayacaktır.

Koşu da her spor gibi disiplin gerektiren bir iştir. Her koşunuzda yaptığınız skorları sayıp bunun üzerine çıkmayı deneyebilirsiniz. Bu şekilde her zaman artı bir grafik çizmeniz mümkün olur. Kollarınızın çok gevşek olmaması da önemlidir. Gevşek kollar hızınızı azaltır. Koşu performansını artırmak için öneriler vermeye devam edersek , kişinin vücudunun esnek olması gerekmektedir. Hem esnek hem rahat olmak sizi koşunuza daha çok konsantre olmanızı sağlar. Koşu yaparken içtiğiniz sıvı miktarının da önemi olmaktadır. Daha hızlı koşmak için uğraşırken mutlaka su içmelisiniz. Suyunuza limon sıkarak alkali özellik kazandırabilir bu sayede bacağınızın daha az yorulmasını sağlayabilirsiniz. Bu gibi önerilerle normal seyirde devam eden koşu temponuzu daha yukarılara çekebilirsiniz. Bu önerilerin kişiden kişiye değiştiğini unutmayınız.

YORUMLARBir cevap yazın


Son Yazılan Sağlık Yazıları

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Özellikle son yıllar da doğurganlık, kadınlar üzerinde birçok sebep ile azaldığı gözlenmektedir. Her sağlıklı › Yazının Devamı ..

Kafein bağımlılık yapar mı?

Kafein bağımlılık yapar mı?

Herkes gün içinde normal olarak çay, kahve gibi içecekler tüketmektedir. Çoğu insanlar ise çikolata ve kola tüketimini › Yazının Devamı ..

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik nedir? Dış gebelik, normal gebelik gibi sperm hücresi ile yumurta hücresinin birleşmesi sonucu oluşur. › Yazının Devamı ..

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek yöntemi nasıl uygulanır? Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen birçok insan bu yöntemin bütün › Yazının Devamı ..