Spor için motivasyon önerileri

Spor yapmak istiyorum ama sporda motivasyon nasıl sağlanır ? Spor yapmaya bir amaç için başlamak çok önemlidir. Bu amaç ne olursa olsun belirgin olmalıdır.

Spor yapmak istiyorum ama sporda motivasyon nasıl sağlanır ?

Spor yapmaya bir amaç için başlamak çok önemlidir. Bu amaç ne olursa olsun belirgin olmalıdır. Kişinin yaptığı spora göre amacı da şekillenebilir ve farklı boyutlar kazanabilir. Amatör bir sporcuyla bir profesyonelin amaçları birbiriyle şüphesiz kıyaslanamaz. Hedefler büyüktür. Fakat yine de her iki grubunda kendine göre hedefleri vardır. Amatörler profesyonel olmak ister profesyoneller ise en tepeye çıkmak. Bu şekilde hedeflerinize bir yenisini ekleyerek devam edebilirler. Sporcular disiplinli insanlardır. Fakat disiplin motivasyon olmadan bir hiçtir. Spor için motivasyon önerileri spor dalları açısından ortaktır. Bu sayede genel önerilerde bulunulabilir. Öncelikle yapmış olduğunuz sporu ne için yaptığınıza karar vermelisiniz. Ve daha iyi nasıl yapabilirsiniz bunun peşine düşmelisiniz. Kendinize bir rakip bile belirleyebilirsiniz. Onunla yapmış olduğunuz rekabet size artı özellikler kazandırabilir. Eğer rekabetten kötü etkilenen biriyseniz kendi kendinizle yarışın. Bu sayede motivasyonunuzu artırmış olursunuz.

Spor dalları rekabetin en yoğun olduğu bu nedenle motivasyonun had safhada olması gerektiği dallardır. Spor için motivasyon önerileri bu açıdan önemlidir. İnsanlar özellikle günlük yapılan sporlar için tonlarca bahane üretirler. Vaktim yok, sıkılıyorum , zorlanıyorum gibi nedenler bu bahanelerin başında gelmektedir . İş sizde bitiyor. Yani siz isterseniz başarı var ve yine siz istemezseniz yok. Süreklilik ancak siz isterseniz sağlanabilir. Ve işe başaracağım diye başlayacaksınız. Boş şeyler için zaman ayırabiliyorken spora vakit harcamak sizin için zaman kaybı olmamalıdır. Hedeflerinizi öncelikle ulaşılabilir koyun . Yani 100 kiloda olan bir insan ilk ayda 15 kilo vereceğim diye başlamamalıdır. Daha küçük hedefler koyarak bunları başardıkça daha yüksek bir motivasyon sergileyebilirsiniz. Ulaşılabilir hedefler bireyi daha güçlü yapar. Hedeflerinizi net koymalısınız. Zaman kavramı ya da yapılacak iş belirgin olmalıdır. Kilo vermek istiyorum demek yerine 1 ayda 10 kilo vermek istiyorum demek hedefi daha net bir hal sokar. Engellerden hemen yılmayın. İlla ki zorluklarla karşılaşılacak. Bir kere bu işi istikrarlı yapmanız bile bir zorluk. Ama siz bunların üstesinden gelmeye başlıyorsunuz. Başaramadığınız şeylerden ziyade başardığınız şeylere bakmak sizi daha da motive edecektir.Ve spor için motivasyon önerileri arasında en önemli husus kendinize uygun programı belirlemektir. Yoksa işi başından kaybedersiniz. Kendinizi tanımadan yapmış olduğunuz sportif faaliyetler size engel olarak geri dönecektir.

Vakit kısa, yol uzun. Ertelemelerden vazgeçmekten kaçının. Kendi hayat tarzınıza uygun egzersizleri belirleyerek yolunuza devam edin. Mutlu oldukça daha çok yaptığınızı göreceksiniz. İnsan hayatında uzun bir yol var. Bu yolu istediğiniz duruma sokmak yine sizin elinizde. Sadece spor açısından değil başladığınız işi bitirmek sizin için hayat felsefesi olmalıdır. Durup düşünmeli: ben kimim ve ne istiyorum diye. İsteklerini bilmeden hayatın yön verdiği şekilde yoluna devam eden bireyler oradan oraya savrulmaya mahkumdurlar.

YORUMLARBir cevap yazın


Son Yazılan Sağlık Yazıları

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Özellikle son yıllar da doğurganlık, kadınlar üzerinde birçok sebep ile azaldığı gözlenmektedir. Her sağlıklı › Yazının Devamı ..

Kafein bağımlılık yapar mı?

Kafein bağımlılık yapar mı?

Herkes gün içinde normal olarak çay, kahve gibi içecekler tüketmektedir. Çoğu insanlar ise çikolata ve kola tüketimini › Yazının Devamı ..

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik nedir? Dış gebelik, normal gebelik gibi sperm hücresi ile yumurta hücresinin birleşmesi sonucu oluşur. › Yazının Devamı ..

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek yöntemi nasıl uygulanır? Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen birçok insan bu yöntemin bütün › Yazının Devamı ..