Spor yaptıktan sonra yapılması gerekenler

Spor yaptıktan sonra rahatlatacak uygulamalar nelerdir ? Spora başlayarak ilk adımı attıysanız daha sonraki aşamalarda spor yorgunluğunu atmak için çalışmalar yapabilirsiniz.

Spor yaptıktan sonra rahatlatacak uygulamalar nelerdir ?

Spora başlayarak ilk adımı attıysanız daha sonraki aşamalarda spor yorgunluğunu atmak için çalışmalar yapabilirsiniz. Uygun tempoda haftanın belirli günlerinde yapılan spor çalışmaları sanıldığı gibi beden yorgunluğu yapmaz. Aslında kendinizi daha dinç , zinde hissetmenizi sağlar. Spor sadece spor salonlarında yapılan çalışmalar olarak genellenmez. Kendi başınıza yaptığınız yürüyüş,koşu hareketleri de spor aktivitesi içinde yer almaktadır. Isınma hareketleri ile spora başlamanız hamlama riskini en aza indirecektir. Yapılan araştırmalar soğuma hareketlerinin spor yaptıktan sonra yapılması gerekenler arasında yer aldığını göstermektedir. Deneme yanılma yöntemiyle de bu faydayı çözebilirsiniz. Vücudun kasıldığı gibi gevşeme hareketleri de oldukça önemlidir. Isınan vücut soğumayı bekler. Yapılan küçük hareketlerle gerçekleştirilen spor yaptıktan sonra soğuma hareketleri sizi rahatlatacaktır. Kasılmaları önleyecek ve zorladıkça oluşan ince ağrıları hissetmeyeceksiniz. Bol sıvı tüketmek de spor sonrası sizi rahatlatacak uygulamaların başında gelmektedir. Özellikle 2 litre su tüketimi kaybettiğiniz sıvı miktarının geri konulmasını sağlayacaktır. Hareketlerin niteliğine göre bu sıvı miktarı daha da artırılabilir.

 

Spor bedenin kendini bulmasını ve bu etkiyle beynin de rahatlamasını sağlamaktadır. Bu etki vücutta oksijen miktarını artırmakta ve beynin daha çok kullanmasına yol açmaktadır. Spor sonrası sizi rahatlatacak uygulamalardan bir tanesi de alkali su tüketimi olabilir. Spor yaptıktan sonra su içmek, basit yöntemlerle elde edileceğiniz alkali su vücudunuzun laktik asit düzeyini düzenler ve daha az yorgunluk hissetmenizi sağlar. Sporda terleme yapılan hareketin doğru olduğunu gösterir. Terlemeden sonra ılık bir duş su dengenizi sağlamanıza yardımcı olabilir. Herhangi yoğun bir spor aktivitesinden sonra kalp atım hızını, vücut ısısını normal seviyeye indirmek gerekmektedir. Hafif yürüyüşler , bacak hareketleri yapmak bu soğuma egzersizleri için uygundur. Ağır hareketlerden kaçınılmalıdır. Hareketler 10-15 saniye yapılmalıdır. Esneme hareketleri  gibi ufak şeyler vücudu soğutabilen hareketlerdendir.  Hafif bir müzik eşliğinde yapacağınız pilates hareketleri de soğuma hareketlerinden olabilir ve sizi rahatlatır. Spor yapmaya ara verirseniz ya da aralıklarla yaparsanız spor sonrası yaşayacağınız sıkıntı da artacaktır.  Düzenli yapılan egzersizlerin uyumu ve sıklığı vücudunuzun dirençli olmasını sağlayacaktır.

Spor hayatımızın olmazsa olmaz parçalarından biridir. Hele ki hareketsizliğe doğru adım adım ilerlediğimiz şu dönemlerde yapılan ufak hayat değişiklikleri bile sizin için yeterli olabilmektedir. Sadece kilo vermek isteyenler ya da kas  yapmak isteyenler değil spor herkesin hayat döngüsünün içinde yer almalıdır. Yaşlandığınızda kemik rahatsızlıkları , kalp damar hastalıkları yaşamamak için de spora eğilmelisiniz. Param yok diye kenara çekilmek gerekmez. İnternet artık hayatımızı kolaylaştıran en önemli araç. Oradan bile hareketler bulup yapmak mümkün. Yapamıyorsanız da kendi başınıza müzik eşliğinde yapılacak yürüyüşler vücudunuzu spor yapıyormuş gibi koruyacaktır. Bir bisiklet edinip hem gezi hem de spor yapabilirsiniz. Bu ufak ayrıntılara dikkat ederek sağlıklı bir şekilde spor ve spor sonrası rahatlık sağlamak mümkün.

YORUMLARBir cevap yazın


Son Yazılan Sağlık Yazıları

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Stres doğurganlığı etkiler mi?

Özellikle son yıllar da doğurganlık, kadınlar üzerinde birçok sebep ile azaldığı gözlenmektedir. Her sağlıklı › Yazının Devamı ..

Kafein bağımlılık yapar mı?

Kafein bağımlılık yapar mı?

Herkes gün içinde normal olarak çay, kahve gibi içecekler tüketmektedir. Çoğu insanlar ise çikolata ve kola tüketimini › Yazının Devamı ..

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında herşey

Dış gebelik nedir? Dış gebelik, normal gebelik gibi sperm hücresi ile yumurta hücresinin birleşmesi sonucu oluşur. › Yazının Devamı ..

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek yöntemi nasıl uygulanır? Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen birçok insan bu yöntemin bütün › Yazının Devamı ..